ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

افزایش احتمال حمله نظامی به ایران

© AFP 2021 / Thomas Coexافزایش احتمال حمله نظامی به ایران
افزایش احتمال حمله نظامی به ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.06.2021
پس از اینکه مخالفین آقای نتانیاهو موفق شدند در اسرائیل ائتلافی تشکیل دهند تا وی را کنار بزنند گمانه زنی زیادی مبنی بر احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران شدت گرفته.

گو اینکه چنین اقدامی می تواند به مثابه خودکشی برای اسرائیل به حساب آید اما به هر حال نباید فراموش کرد که آقای نتانیاهو نشان داده که حاضر است دست به هر کاری بزند تا در قدرت باقی بماند، حتی به قیمت نابودی کل اسرائیل.

از منظر دیدگاه افرادی مانند نتانیاهو کشور فقط زمانی بدرد می خورد که برای آنها باشد و اگر بنا باشد برای دیگری باشد بهتر است کلا نباشد، حتی اگر کشوری باشد که یهودی ها قرن ها است به دنبال آن می باشند.

نتانیاهو به خوبی می داند که خروج وی از دولت به مثابه نابودی وی نیز به حساب می آید، چرا که وی احتمالا از دفتر نخست وزیری مجبور باشد مستقیم به دادگاه و زندان برود و در صورت ثابت شدن اتهام های فساد بر علیه او زندگی سیاسی اش کاملا پایان یابد.

قطعا هم آقای نتانیاهو مطمئن است که دادگاه مستندات لازم و کافی برای زندان کردن او را دارد که این همه دست و پا می زند.

رهبر حزب اپوزیسیون اسرائیل از موفقیت در تشکیل دولتی ائتلافی خبر داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.06.2021
رهبر حزب اپوزیسیون اسرائیل از موفقیت در تشکیل دولتی ائتلافی خبر داد

به هر حال با توجه به این شرایط عملا پایان نخست وزیری نتانیاهو به نوعی پایان زندگی سیاسی و شاید هم زندگی وی باشد و فردی مانند نتانیاهو ترجیح می دهد قبل از رفتن همه چیز را به آتش بکشد و بعد برود.

فعلا کنیست اسرائیل ده روز فرصت دارد به کابینه جدید اسرائیل رای اعتماد بدهد و توجه داشته باشید که این ده روز همزمان است با افزایش احتمال رسیدن به نوعی توافق فیما بین ایران و 1+4 و آمریکا در وین، آنگونه که برخی شرکت کنندگان در این گفتگو ها اظهار می دارند.

آقای نتانیاهو هم به صراحت اعلام کرده که حاضر است حتی به قیمت تخریب روابط اسرائیل و آمریکا هم شده دست به هر کاری که می شود بزند تا هر توافقی در وین می شود را بر هم بزند.

اسرائیل حق دفاع خود در مقابل تجاوز ایران را حفظ می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.05.2021
اسرائیل حق دفاع خود در مقابل تجاوز ایران را حفظ می کند

البته وی شرط بندی می کند که حتی اگر دست به هر کاری بزند در آمریکا هیچ سیاستمداری از جمله رئیس جمهوری این کشور جسارت مقابله با اسرائیل و لابی های آن را نداشته باشد.

کما اینکه مثلا مشاهده کردیم حدود شش سال پیش علیرغم اینکه آقای اوباما مخالف حضور نتانیاهو در آمریکا بود، نتانیاهو با به چالش کشیدن رئیس جمهوری وقت آمریکا و بالطبع دهن کجی و توهین به مردم این کشور، به آمریکا رفت و در کنگره سخنرانی کرد و رئیس جمهوری آمریکا حتی آنقدر جسارت نداشت که دستور دهد در فرودگاه جلوی ورود نتانیاهو را بگیرند.

حال این احتمال وجود دارد که اگر نتانیاهو مطمئن شود کنیست قرار است به دولت بعدی رای اعتماد بدهد، فرار به جلو کند و بخواهد جنگی به راه بیاندازد که موجب ایجاد فضای امنیتی و نظامی در اسرائیل شود و وی بتواند از اختیارات خود به عنوان نخست وزیر برای اعلان حالت فوق العاده و تعلیق همه پروسه های سیاسی و اجتماعی در اسرائیل استفاده کند.

کما اینکه مشاهده کردیم کمتر از یکماه پیش وی به بهانه های مختلف به قول معروف پا پیچ فلسطینی ها شد تا با آنها درگیر شود و بتواند روند تشکیل کابینه جدید اسرائیل را مختل کند.

حال تنها گزینه ای که می تواند در حدی باشد که وی بتواند به هدف خود یعنی "اعلان حالت فوق العاده و تعلیق همه پروسه های سیاسی و اجتماعی" برسد این است که جنگی راه بیاندازد بسیار بزرگ، در حدی که همه معادلات به هم بریزد.

این جنگ می تواند جنگی باشد بر علیه حزب الله لبنان یا سوریه یا ایران.

نتانیاهو: ایران به خاک اسرائیل پهپاد مسلح ارسال کرده است - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.05.2021
نتانیاهو: ایران به خاک اسرائیل پهپاد مسلح ارسال کرده است

بسیاری کارشناسان باور دارند که تنها جنگی که امکان توجیه آن برای نتانیاهو وجود دارد این است که اسرائیل مثلا به تاسیسات هسته ای و یا نظامی و یا زیربنایی ایران حمله کند و بالطبع ایران واکنشی نشان دهد که موجودیت اسرائیل به خطر بیافتد.

طبیعی است واکنش ایران هم احتمالا وابسته به نوع حمله خواهد بود و به این دلیل حمله باید آنقدر وسیع و بزرگ باشد تا ایران هم واکنش بزرگ و وسیعی نشان دهد.

به این ترتیب نتانیاهو باور دارد که آمریکا مجبور می باشد خواسته یا نا خواسته برای حمایت از اسرائیل ورود کند و امنیت اسرائیل را تامین کند ووی می تواند حد اقل تا شش ماه حالت فوق العاده اعلام کند وطی این شش ماه ممکن است خیلی چیزها تغییر کند.

البته باید توجه داشت که جنگ اسرائیل بر علیه فلسطینی ها و ناکامی اسرائیلی ها در مقابل مقاومت فلسطینی نوعی برآورد کوچک از آنچه که احتمالا اسرائیل در صورت حمله به ایران با آن مواجه خواهد بود را مشخص کند.

ایرانی ها هم دست روی دست نگذاشته اند و منتظر نمی مانند تا نتانیاهو بخواهد سیاست های مد نظر خود را پیاده کند.

حد اقل می توان تصور کرد که تابستان اسرائیل تبدیل به زمستانی بارانی از موشک های متنوع گردد و هیچ نقطه ای در اسرائیل از حمله موشک های ایران و متحدین ایران در منطقه در امان نباشد، اما برای شخصی مثل نتانیاهو مهم نیست، حتی اگر همه اسرائیلی ها کشته شوند همین که وی شش ماه دیگر بر سر قدرت باشد کافی است.

فعلا می توان گفت توپ در زمین دستگاه های نظامی و امنیتی اسرائیل است که آیا حاضر خواهند بود برای بقای نتانیاهو بر سر قدرت دست به چنین ریسکی بزنند یا نه؟

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала