ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

عراقچی: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست

© AP Photo / Vahid Salemiعباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات کمیته مشترک برجام
عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات کمیته مشترک برجام - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.06.2021
رئیس هیات ایرانی در مذاکرات کمیته مشترک برجام با بیان اینکه دور آینده مذاکرات باید دور نهایی باشد، گفت: اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی برسیم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم.

به گزارش اسپوتنیک، عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات کمیته مشترک برجام  پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین گفت: امروز بعد از تقریباً ۱۰ روز فشرده کاری، به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیئت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند.

عراقچی: همه معتقدند که اختلافات به نقطه ای رسیده که قابل حل شدن است - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.06.2021
عراقچی: همه معتقدند که اختلافات به نقطه ای رسیده که قابل حل شدن است

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: خیلی از هیئت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلاً گفته بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

وی ادامه داد: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حداکثر یک هفته فرصت داده شود و مشورت‌ها در پایتخت‌ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

عراقچی تصریح کرد: در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت، تا بشود به جمع بندی‌های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث‌های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آنها راه‌حل‌هایی وجود دارد که این راه‌حل‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آنها انتخاب شود.

وی ادامه داد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم. آن‌چه مهم است اینکه تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، مورد توافق دو طرف و تأمین کننده منافع ما باشد.

عراقچی گفت: این کار جزئیات و کلیاتی دارد، درباره جزئیات پیشرفت‌های خوبی کردیم. بعضی از مسائل کلی هنوز مانده است. همانطور که عرض کردم راه‌حل‌هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می‌ماند اینکه ما بتوانیم به یک جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد: هیئت‌های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، بعضی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک کنند و بفهمند. برخی از موضوعات است که از نظر آنها شدنی نیست. همه این‌ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده شود.

واکنش اولیانوف به اظهارات اخیر عراقچی درباره مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.06.2021
واکنش اولیانوف به اظهارات اخیر عراقچی درباره مذاکرات وین

وی همچنین افزود: تا آن‌جایی که مواضع خودمان را بتوانیم تأمین کنیم و مواضع قطعی نظام تأمین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به سرانجام برسیم.

عراقچی ادامه داد: هر جلسه پیشرفت‌های جدیدتری را داشتیم، بعضی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و بعضی وقت‌ها کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری صورت گرفته و برخی موضوعات هنوز عقب‌تر است.

معاون وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: در مجموع پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آنها نمی‌توان به توافق رسید و باید درباره آنها تصمیم گیری شود.

وی افزود: متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریباً در اکثر متون به پیشرفت نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری شود. راه‌حل‌هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آنها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

عراقچی گفت: همانطور که بارها عرض کردم تصمیم‌گیری در خصوص این توافق، در وین اتخاذ نمی‌شود در تهران اتخاذ می‌شود.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد: نمی‌شود به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

وی ادامه داد: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

عراقچی گفت: اصلاً دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی‌کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای تعجیل در کار شود.

عراقچی - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.05.2021
پاسخ عراقچی به وزیر امور خارجه آمریکا

معاون وزیر امور خارجه ایران افزود: به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین‌الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما این‌جا بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آنها تأمین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

وی اضافه کرد: منطقاً دور آینده می‌تواند دور پایانی باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

عراقچی در پایان گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ کننده برجام آقای مورا اطلاع داده می‌شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала