ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کمبود پزشک در ایران چگونه جبران خواهد شد؟

© Sputnik / Alexandr Kryazhevپزشکان
پزشکان - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.05.2021
خروج ۵۰ هزار پزشک تا ۱۵ سال آینده از چرخه خدمت در انتظار ایران است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، تا ۲۰ سال آینده جمعیت کشور دو برابر می‎شود و نیاز به خدمات پزشکی افزایش می‌یابد؛ با این وجود نظام سلامت ایران کماکان با معضل کمبود پزشک دست و پنجه نرم می‌کند؛ کمبودی که اگر مرتفع نشود ایران را مجبور به واردات پزشک از سایر کشورها خواهد کرد.

چند روز پیش سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران گفت که امروز فراتر از انتظار ما، 10 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و برآورد می شود تا سال 1420، جمعیت سالمند کشور دو برابر شود که بسیار تکان دهنده است.

ورود محموله بزرگ  واکسن چینی کرونا به ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.05.2021
ویدئوهایی عجیب از واکسیناسیون سالمندان در یکی از کشورها +ویدئو

این خبر، زنگ خطری بلند برای نظام سلامت کشور محسوب می‌شود. چرا که نظام بهداشت و درمان هیچ تدبیری برای مسئله در ذهن و در عمل ندارد. با مقایسه هرم سنی سال 1395 با هرم سنی تخمینی 1415، می‌توان نتیجه گرفت جمعیت سالمندان کشور تا 15 سال آینده بیش از دو برابر برابر خواهد شد. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد با افزایش سن افراد به بالای 60 سال، نیاز به خدمات پزشکی تا 4 برابر افزایش می یابد.

از سوی دیگر نمودار پراکندگی سنی پزشکان موجود در کشور، حاکی از آن است که اکثر پزشکان فعلی، در بازه سنی 45 تا 60 سال هستند و در 15 سال آینده، بیش‌ از 50 هزار پزشک از چرخه خدمت‌رسانی خارج می‌شوند که این خود نیاز به تربیت پزشک را چند برابر می‌کند.

سرانه پزشک در ایران به گونه‌ای است که به ازای هر 10 هزار نفر در کشور تنها 11 پزشک وجود دارد که بسیار کمتر از دیگر کشورهایی مثل مغولستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه و عربستان است. همین موضوع باعث فشار مضاعف و بیش‌ازحد به دانشجویان دستیاری یا رزیدنت‌ها شده است.

جمعیت کشور رو به پیری می‌رود و نیاز کشور به پزشک روز به روز افزایش می‌یابد و در این شرایط نیاز است وزارت بهداشت به دور از تعارض منافع فکری به حال آینده نظام سلامت کند تا کشور تا 20 سال آینده مجبور به واردات پزشک خارجی نشود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала