روحانی: تا تیر ماه وضعیت در کشور بهتر خواهد شد

© AP Photo / Iranian Presidency Officeروحانی: تا تیر ماه وضعیت در کشور بهتر خواهد شد
روحانی: تا تیر ماه وضعیت در کشور بهتر خواهد شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.05.2021
Telegram
رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که تزریق واکسن در این کشور رایگان است و در داخل هم تلاش می‌کنیم واکسن‌ها به مرحله نهایی برسد.

به گزارش اسپوتنیک، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در شانزدهمین ماه شیوع ویروس کرونا هستیم. ما با چهار موج ویروس کرونا روبه‌رو شدیم و آنچه شاهد هستیم روند کاهشی است؛ هم فوتی‌ها و هم ابتلاها. نسبت به هفته‌ گذشته، روند کاهشی بوده است البته در مورد دو، سه استان جنوبی هشدارهایی داده شد چرا که شرایط آنها مناسب نیست.

ورود چشم گیر واکسن کرونا به ایران از خرداد ناه - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.05.2021
ورود چشم گیر واکسن کرونا به ایران از خرداد ماه

وی با بیان اینکه در نقشه رنگی کشور چند نقطه به‌عنوان نقطه قرمز مورد توجه قرار داده شده است، اظهار داشت: امیدواریم هفته جاری از این شرایط عبور کنیم تا در زمان انتخابات در سراسر کشور جایی نقطه قرمز نداشته باشیم و مناطق نارنجی هم به حداقل کاهش یابد.

رئیس‌جمهور ایران با تأکید بر اینکه "در این 16 ماه تلاش‌ها بر این بود که مردم وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و پروتکل‌ها را رعایت کنند تا وارد پیک نشویم"، تصریح کرد: علت اینکه وارد پیک چهارم شدیم، به‌خاطر جهش و موتاسیون این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و کرونای انگلیسی از عراق وارد کشور نمی‌شد، وارد پیک چهارم نمی‌شدیم، البته در حال خروج از این پیک هستیم.

روحانی اضافه کرد: شکل روند پیک چهارم هم به این است که وقتی پیک به اوج خود رسید، سریع سیر نزولی دارد در حالی که اگر این‌طور نبود، برای ما مشکلاتی زیاد ایجاد می‌کرد.

وی با بیان اینکه مراعات در سراسر کشور حدود 67 درصد است که رقم قابل‌قبولی برای رعایت پروتکل‌ها نیست، خاطرنشان کرد: رعایت پروتکل‌ها باید بالای 80، 90 درصد باشد که از این بیماری عبور کنیم. کرونای انگلیسی وارد کشور شد و جهشی ایجاد کرد که بسیار بد بود و مشکلات زیادی هم ایجاد کرد.

وی با اشاره به تعطیلات نیمه خرداد ابراز داشت: از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین‌‌استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به‌خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین‌‌استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

رئیس‌جمهور ایران گفت: مسئله دیگری که وجود دارد این است که قبلاً خیلی نگران ایام تبلیغات نامزدهای انتخابات بودیم و بعد از اینکه افراد و لیست‌ها مشخص شد یک‌مقدار نگرانی‌ها کمتر شده است و ما شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود اما در عین حال همه باید به دستورالعمل‌هایی که قبلاً تهیه شده است عمل کنند، صداوسیما هم یاری کند که تبلیغات عمدتاً تلویزیونی و مجازی باشد و مردم در سلامت بمانند و از برنامه‌های نامزدها مطلع شوند.

آخرین اخبار و جزئیات ویروس کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.05.2021
آخرین اخبار و جزئیات ویروس کرونا در ایران

وی ادامه داد: نکته دیگری که باید روی آن تأکید کنیم مسئله حرکت بسیار خوب در موضوع واکسیناسیون جامعه است، کار بسیار خوب و دقیقی شروع و تلاش شد بتوانیم واکسن مورد نیاز را از کشورهای مختلف تهیه کنیم. این واکسن‌ها هم از طریق چند کشور تهیه شده است و هم از طریق کواکس، بنابراین ما از هر 2 طریق این واکسن‌ها را تهیه کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور ایران با بیان این مطلب که "بیش از 5 میلیون واکسن اکنون در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته که از این تعداد، بیش از سه میلیون تزریق انجام شده و بقیه در حال تزریق است"، تصریح کرد: بنابراین کار خوبی شد در اینکه همه تلاشمان را انجام دادیم که واکسن را تهیه کنیم، البته تلاش ما این بود که بیش از این و سریع‌تر واکسن را تهیه کنیم.

روحانی ادامه داد: عده بسیاری به ما نامه می‌نوشتند که "شما بخش خصوصی را آزاد نمی‌کنید، اگر بخش خصوصی را آزاد کنید آنها خیلی سریع می‌توانند بروند واکسن تهیه کنند و بیاورند."، خصوصا عده‌ای می‌خواستند واکسن را برای بخش خودشان تهیه کنند. ما این اجازه را دادیم که بخش خصوصی هم در صورتی که صلاحیت داشته باشند و وزارت بهداشت و درمان به آنها اجازه دهد، بروند واکسن تهیه کنند، متأسفانه تاکنون خیلی موفق نبودند این نشان داد که آن‌قدرها هم که در کشورهای مختلف دنیا تبلیغ می‌شد واکسن فراوان نیست که هر کسی بتواند از هر جایی واکسن تهیه کند. برخی از شرکت‌هایی هم که واکسن تولید می‌کنند مقید هستند که مکاتباتی با وزارت بهداشت و درمان رسمی کشورها داشته باشند.

روحانی گفت: این موضوع مهمی است که مردم نباید پولی برای واکسن پرداخت کنند. دولتها در جهان به هر قیمتی واکسن را تهیه می‌کنند، در داخل هم از اواخر خرداد واکسن داخلی ما به بازار می‌آید و واکسیناسیون آغاز شود و آن‌وقت دست ما باز می‌شود شرایط بهتری را در تیرماه برای انجام واکسیناسیون خواهیم داشت.

هزینه ۱۶ میلیون دوز واکسن از منابع ایران در عراق تامین می شود  - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.05.2021
هزینه ۱۶ میلیون دوز واکسن از منابع ایران در عراق تامین می شود

وی اضافه کرد: این کار با یک نظم خاص و خوبی آغاز شد یعنی از افراد مسن و سالمند شروع کردیم از افرادی که مثلاً بالای 80 سال هستند، آغاز کردیم، بعد 75 سال را شروع ‌کردیم، الآن 70 سال را تقریباً داریم به پایان می‌رسانیم، بعد 65 سال شروع می‌شود و بعد هم از 60 سال را شروع می‌کنیم. از 60 سال به بالا اگر واکسن انجام شد، ما از لحاظ فوتی‌ها و کاهش آمار مرگ‌ومیر کاملاً اطمینانی را پیدا می‌کنیم، شرایط خیلی بهتری می‌شود از شرایط این‌چنینی که الآن مشاهده می‌کنیم.

روحانی گفت: برای این کار که افراد مسن و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای یا خاص دارند، بخواهند واکسینه شوند، مجموعاً یک رقم، 14 ـ 15 میلیون واکسن نیاز است و باید 10 میلیون دیگر هم واکسیناسیون باید انجام گیرد و کار پیش برود تا به ثمر برسانیم. این کار به حول و قوه الهی تا پایان خرداد و اوایل تیر انجام می‌گیرد، باز هم واکسن خارجی و داخلی می‌آید و ما این مسیر را ادامه می‌دهیم. امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون عمومی برای همه مردم را تا آخر تابستان به سامان برسانیم و آغاز ‌کنیم.

وی اضافه کرد: اگر ما از افراد پرخطر یعنی 14 ـ 15 میلیون نفر عبور کرده باشیم و واکسیناسیون عمومی شروع شود، واکسن هم در اختیار ما باشد، با توجه به قدرت ما برای تزریق واکسن که می‌تواند در 24 ساعت تا 500 هزار نفر را هم واکسینه کنیم، ظرف 3 ـ 4 ماه می‌توان واکسیناسیون را تمام کرد، بنابراین ان‌شاءالله واکسن به‌اندازه کافی در داخل تولید می‌شود و از خارج هم خریداری می‌کنیم، می‌توانیم بگوییم که از این بخش پرخطر که تا اول مرداد به‌طور کامل تمام می‌شود و از مرداد می‌توانیم واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم، امیدواریم تا آذر ماه تمام مردم واکسینه شوند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала