روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌ تر زلزله

© AP Photo / Rudy Akdyaksyahروش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌ تر زلزله
روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌ تر زلزله - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.05.2021
Telegram
دانشمندان دریافتند که سیستم جهانی نظارت بر زلزله مبتنی بر جی.پی.اس می‌تواند اطلاعات دقیق‌تر و سریع‌تر در مورد وقوع زلزله ارائه دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اسپیس، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سیستم جهانی نظارت بر زلزله مبتنی بر GPS می‌تواند نسبت به شبکه‌های لرزه نگاری سنتی هشدارهای به موقع و دقیق‌تری را ارائه دهد؛ همچنین می‌تواند فرکانس هشدارهای دروغین را کاهش دهد.

وقوع زلزله شدید در چین - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.05.2021
وقوع زلزله شدید در چین

دانشمندان می‌گویند ماهواره‌های  جی‌پی‌اس می‌توانند هشدارهای سریع‌تری را هنگام وقوع زلزله‌های بزرگ ارائه دهند.

ماهواره جی پی اس ماهواره‌ای است که برای سامانه موقعیت‌یاب جهانی استفاده می شودکه نخستین ماهواره آن «navstar1» در سال ۱۹۷۸ پرتاب شد.

کارشناسان باور دارند سیستم تعیین موقعیت ماهواره‌ای جی‌پی‌اس در مطالعات ژئودینامیک و پیش‌بینی زلزله کاربرد دارد؛ برهمین اساس یک سیستم مبتنی بر GPS می تواند هشدارهای زودتر از حسگرهای لرزه ای را هنگام وقوع زلزله های ویرانگر ارائه دهد.

در مطالعه جدید  منتشر شده در ماه جاری در  انجمن لرزه نگاری آمریکا، تیمی از محققان جزئیات پیشرفت جدید در توسعه سیستم هشدار دهنده زمین لرزه جهانی را نشان می‌دهند که جابجایی ایستگاه‌های گیرنده ماهواره‌ای سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) را هنگام زلزله اندازه گیری می‌کند، پوسته زمین  تغییر شکل می‌دهد و این سیستم در مدت زمان چند ثانیه بزرگی زمین لرزه را ارزیابی می‌کند و اولین تشخیص حرکت زمین را در کمتر از دو دقیقه هشدار می‌دهد.

به گفت تیموتی ملبورن، استاد زمین شناسی در دانشگاه واشنگتن مرکزی و نویسنده ارشد این پژوهش سیستم تشخیص مبتنی بر GPS نسبت به سنسورهای سنتی لرزه‌نگاری دقیق‌تر است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала