ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

دردسرهای احتمالی قطع برق برای ساخت واکسن ایرانی

CC BY-SA 4.0 / / دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای ایران
دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.05.2021
رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای ایران، ضمن تشریح آخرین اخبار تولید واکسن‌ های ایرانی کرونا، در عین حال درباره اختلال در فرایند ساخت واکسن با قطع برق و بار مالی ناشی از آن توضیح داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای ایران، درباره آخرین اخبار پیرامون ساخت و تولید واکسن‌ های ایرانی کرونا، بیان داشت: باید نگاهی به کل واکسن‌ ها و مراحل آن داشته باشیم. یک فازی در تهیه واکسن وجود دارد که فاز مقدماتی خوانده می‌شود و هنوز فاز حیوانی واکسن آغاز نشده است که در حال حاضر ۹ واکسن در این مرحله مقدماتی داریم که وارد فاز پیش بالینی یا حیوانی نشده است.

خطر نابودی واکسن‌های کرونا با قطعی برق مداوم در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.05.2021
خطر نابودی واکسن‌های کرونا با قطعی برق مداوم در ایران

وی افزود: همچنین ۶ واکسن در فاز پیش بالینی هستند و مثلا در شهریور یا مهرماه می‌ توانند مجوز بالینی کسب کنند. در این میان دو واکسن در انتظار مجوز بالینی بودند که واکسن سیناژن مجوز را اخذ کرد و واکسن دانشگاه بقیه‌ الله هنوز در انتظار اخذ مجوز برای ورود به فاز اول مطالعات است. البته واکسن سیناژن وارد فاز دوم مطالعاتی خواهد شد چون مطالعات فاز اول آن در استرالیا طی شده است. 

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای ایران، گفت: واکسن فخرا در فاز اول مطالعاتی قرار دارد و واکسن انستیتو رازی « کووپارس» در فاز مطالعاتی یک و دو قرار دارد و واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا نیز در فاز ۳ مطالعاتی قرار دارد.

قانعی تاکید کرد: تا الان ۵.۶ میلیون دُز واکسن وارداتی داشتیم و حدودا روزانه ۱۶۰ هزار دُز واکسن هم تزریق شده است و بالای۲.۶ میلیون تزریق صورت گرفته است و ۰.۴ جمعیت هم دو دُز واکسن را دریافت کردند و اگر در نظر بگیریم که سبد کووکس کامل شود و ۱۴.۶ میلیون دُز باقی مانده هم به دستمان برسد و تولید داخل هم صورت بگیرد و مجوزها سر موعد ارائه شود، حالت مطلوب برای ما این است که واکسیناسیون روزانه به بالای ۵۰۰ هزار دُز برسد و بتوانیم ۱۶ میلیون نفر با ریسک بالا را واکسینه کنیم و برای ۶۲ میلیون نفر نیز با برنامه ریزی پیش برویم.

وی در ادامه اظهار کرد: ما پیش‌ بینی‌ هایی درمورد واکسن تولید داخل داشته‌ ایم اگر شفا فارمد (واکسن کووایران برکت) بر قولی که داده است بماند و وارد عرصه تحویل شود، پیش‌ بینی می‌ کنیم بتواند در خرداد ماه ۳ میلیون دُز واکسن تحویلمان دهد؛ البته در صورتی که فاز سوم مطالعات با موفقیت به اتمام برسد. از طرفی اگر با فرض وجود این ۳ میلیون دُز، یک میلیون دُز واکسن هم انستیتو پاستور در اختیار ما بگذارد باید در تیر ماه بتوانیم ۴ میلیون دُز واکسن داشته باشیم. 

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای ایران، درباره تکنولوژی‌ ساخت واکسن‌ های ایرانی کرونا، تصریح کرد: در کل ۴ نوع تکنولوژی ساخت واکسن داریم. واکسن کووایران برکت، فخرا و در آینده واکسن شرکت اسوه با تکنولوژی ویروس غیرفعال کار می‌کنند. واکسن‌ های شرکت اکتوور و اسپوتنیک روسیه تکنولوژی به شکل ناقل ویروسی (یک آدنو ویروس پایه است و روی آن آنتی ژن کرونا سوار شده است) ساخته شده است. واکسن‌ های شرکت رناپ و سینا بر اساس تکنولوژی اسید نوکلئیک ساخته می‌ شود. واکسن‌ های کووپارس، واکسن سیناژن و واکسن دانشگاه بقیه‌ الله نیز با تکنولوژی پروتئین نوترکیب ساخته می‌ شود. 

وی درباره راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران، بیان کرد: هنوز تولید صورت نگرفته است که بیاید و از سازمان مجوز بگیرد. این واکسن در ایران تولید قراردادی خواهد بود و نیاز به مطالعه بالینی در ایران ندارد. پیش‌ بینی این بود که ۲ تا ۳ ماه آینده این روند به طول بینجامد.

قانعی درباره تاثیر برق بر روند زنجیره سرد و تولید واکسن، تاکید کرد: اگر قطعی برق طول بکشد و دما از حد مشخصی در یخچال کاهش یابد، دیگر آن واکسن قابل استفاده نیست، الان قطعی برق به شکل تنظیم شده است که زنجیره سرد دچار مشکل جدی نشود؛ اما در تولید مسئله متفاوت است. در تولید باید زنجیره کاملا رعایت شود و اگر در وسط تولید، ماشین خاموش شود، دیگر آن تولید به درد نمی‌ خورد و باید از ابتدا تولید را آغاز کرد و ممکن است میلیون‌ ها دلار آسیب به تولید کنندگان وارد شود تا زنجیره ساخت را کامل کنند و با این شکل هزینه‌ های تولید واکسن در ایران با این شکل خیلی بالا می‌ رود؛ زیرا باید موتور برق و UPS تهیه شود که حتی چند لحظه هم زنجیره تولید قطع نشود. البته تاکنون گزارشی از قطعی برقی که منجر به قطع زنجیره تولید شود به دستمان نرسیده است. 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала