ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رییسی: تزریق واکسن در روز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری صحت ندارد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / رییسی: تزریق واکسن در روز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری صحت ندارد
رییسی: تزریق واکسن در روز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری صحت ندارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.05.2021
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران: واکسیناسیون مردم در روز انتخابات را تکذیب می‌کنم؛ ما 60 میلیون واجد شرایط انتخابات داریم و اصلا این امکان را نداریم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران در کلاب هاوس اظهار کرد: 12 میلیون دوز تا پایان خرداد واکسن به دستمان می‌رسد و احتمالا از شنبه هفته آینده واکسیناسیون بالای 70 سال را آغاز می‌کنیم و امیدواریم تا پایان خرداد افراد بالای 60 سال را واکسن بزنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران در پاسخ به این سوال که آیا قبل یا بعد از تزریق آسترازنکا باید مصرف آسپیرین قطع شود، بیان کرد: برای تزریق واکسن آسترازنکا هیچ نیازی به قطع مصرف آسپیرین وجود ندارد و فردی که بیماری قلبی داشته یا استنت گذاشته، با خیال راحت می‌تواند آسپیرین مصرف کند، اما اگر شخصی هپارین مصرف می‌کند، باید مصرف این دارو را برای تزریق واکسن آسترازنکا قطع کند.

رئیسی درباره اینکه تاکنون چند نفر با واکسن بهارات واکسینه شده‌اند، گفت: 62 هزار نفر دوز اول و 53 هزار نفر دوز دوم واکسن کواکسین را دریافت کرده‌اند.

تشدید شیوع کرونا در آسیا باعث کاهش قیمت نفت شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.05.2021
تشدید شیوع کرونا در آسیا باعث کاهش قیمت نفت شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران در پاسخ به این سوال که چرا فردی سه هفته پس از تزریق واکسن، تست کرونایش مثبت شده است، گفت: کسی که واکسن می‌زند می‌تواند ناقل ویروس باشد، هر واکسن درصدی اثربخشی دارد و اثربخشی هیچ واکسنی 100 درصدی نیست و در واکسنی که 96 درصد اثربخشی دارد، از هر 100 نفری که واکسن می‌زنند ممکن است 4 نفر به کرونا مبتلا شوند، اما معمولا این 4 نفر بدون علامت مبتلا می‌شوند، از طرفی ممکن است فردی مبتلا به کرونا باشد و واکسن بزند و بعد علائم بروز کند.

رئیسی درباره شرایط سفر خارج از کشور برای افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، گفت: در ایران حتی اگر کسی واکسن تزریق کرده باشد، برای ورود و خروج از کشور باید تست منفی داشته باشد و کسانی که از 25 کشور سفر ممنوع به ایران می‌آیند علاوه بر تست منفی باید قرنطینه هم شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران درباره گواهینامه واکسیناسیون کرونا برای سفر خارجی گفت: در ایران برای کسانی که دو دوز واکسن تزریق کرده باشند می‌توانیم گواهینامه الکترونیکی یا کاغذی واکسیناسیون کرونا صادر کنیم.

واکنش نمکی به خبری درباره فروش واکسن کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.05.2021
واکنش نمکی به خبری درباره فروش واکسن کرونا در ایران

رئیسی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است در کنار صندوق‌های انتخابات واکسیناسیون صورت گیرد، گفت: این موضوع را تکذیب می‌کنم، ما 60 میلیون واجد شرایط انتخابات داریم و اصلا این امکان را نداریم تا این تعداد را یک روزه واکسن بزنیم، حتی اگر فرض کنیم 18 میلیون نفر شرکت کنند ما ظرفیت تزریق به این تعداد افراد را نداریم و نهایت ظرفیت تزریق روزانه 500 هزار دوز است و همواره تاکید کرده‌ایم بحث سلامت و واکسیناسیون را نباید سیاسی کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران درباره واکسیناسیون بیماران زمینه‌ای و مشاغل پرخطر گفت: مشاغل یک اسم کلی دارند، اما باز این مشاغل هم دسته‌بندی شده‌اند و خبرنگاران حوزه سلامت، فیلمبرداران و صدابرداران که همراه این خبرنگاران به بیمارستان‌ها رفت‌وآمد دارند، زندانیان و زندان‌بان‌ها در اولویت واکسیناسیون در ابتدای فاز سوم هستند. برنامه داریم معلمان و اساتید را در اولویت قرار دهیم و من نگران مسائل آموزشی هستم و دانش آموزان که نیمکت و اجازه گرفتن و سر کلاس نشستن را یاد نگیرد نمی‌تواند آموزش ببیند البته هنوز واکسن تایید شده برای دانش آموزان نداریم.

رئیسی بیان کرد: نیمه تیرماه تزریق به بیماران زمینه‌ای در ایران انجام می‌شود. اقشار مختلف مانند رانندگان تاکسی، اتوبوس و خلبان‌ها و ... از ما درخواست واکسن دارند و واقعاً این مشاغل و گروه‌هایی مانند خبرنگارانی که به بیمارستان‌ها رفت و آمد دارند در خطر هستند و از تیر ماه واکسیناسیون مشاغل پر خطر را شروع می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که اثربخشی واکسن‌های ایرانی چقدر است، گفت: براساس مطالعات صورت گرفته واکسن پاستور اثربخشی بالای 94 و واکسن برکت 81.7 درصد اثربخشی دارد البته عدد قطعی در انتهای فاز سوم مشخص می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران بیان کرد: 74 درصد مرگ و میر در بالای 60 سال اتفاق می‌افتاد و هدف اول ما از واکسیناسیون کاهش مرگ و میر و هدف دوم قطع زنجیره انتقال است و باید دانست که 84 درصد بیماران زمینه‌ای در 50 سال به بالا هستند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала