به کادر درمان در شهرکرد واکسن اشتباهی زده شد

© Sputnik / Konstantin Mikhalchevskiy / ورود به گالری تصاویربه کادر درمان در شهرکرد واکسن اشتباهی زده شد
به کادر درمان در شهرکرد واکسن اشتباهی زده شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.05.2021
Telegram
در واکسیناسیون کادر درمان بیمارستان کاشانی شهر‌کرد، به جای آن که این کادر درمان که حدود 90 نفر بودند، دوز دوم را دریافت کنند، مجددا دوز اول واکسن اسپوتنیک‌وی را دریافت و تزریق کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل تسنیم، این بی‌دقتی در تزریق واکسن که احتمالا توسط تیم اجرایی یا نظارتی رخ داده است باعث هدر رفتن 90 دوز واکسن اسپوتنیک‌وی شد.

مسئله آن جا اهمیت می‌یابد که توجه‌ها به رنگ واکسن "اسپوتنیک‌وی" جلب می‌شود، چرا که رنگ واکسن دوز اول اسپوتنیک‌وی آبی و دوز دوم آن قرمز است.

کرونا ویروسی بود ناشناخته که قربانی‌های زیادی از مردمان سراسر جهان گرفت، البته هنوز هم بعد از بیش از یکسال از اولین خبر شیوع این ویروس در کشور و در استان چهارمحال و بختیاری، همچنان این ویروس می‌تازد و قربانی می‌گیرد.

پس از چند ماه از شیوع این ویروس نوپدید، کشورهای مختلفی از جمله کشور ایران دست به ساخت واکسن زدند و از اواخر سال گذشته واکسیناسیون علیه این بیماری در کشور شروع شد.

21 بهمن سال گذشته بود که اولین واکسن کرونا در بیمارستان هاجر در شهرکرد تزریق شد و پس از آن واکسیناسیون کادر درمان، کادر بهداشت، اقشار در معرض خطر و سالمندان شروع شد، واکسیناسیونی که نقطه امیدی برای مردم بود به امید آن که شیوع ویروس کووید19 فروکش کند.

یک میلیون و چهارصد هزار دوز واکسن آسترازنکا امشب وارد ایران می شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.05.2021
یک میلیون و چهارصد هزار دوز واکسن آسترازنکا امشب وارد ایران می شود

فریدون رحمانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: در ماجرای تزریق مجدد واکسن نوبت اول به پرسنلی از بیمارستان کاشانی شهرکرد که این نوبت را دریافت کرده بودند، آنچه من متوجه شدم کادر درمان طبق روال برای واکسن در محل واکسیناسیون بیمارستان حاضر می‌شوند که بیمارستان موظف بوده یک مکان در اختیار تیم واکسیناسیون مرکز بهداشت بگذارد و لیست افراد کاندید دریافت واکسن را به مرکز بهداشت بدهد که به درستی طبق روال کار خودش را انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: از این مرحله به بعد ظاهرا تیمی که واکسن را دریافت کرده به این نکته شک می‌کند که بسته‌های واکسن با دفعه قبل متفاوت است و به نظر نمی آید واکسن نوبت دوم باشد که همکاران  بهداشتی با مرکز توزیع تماس می‌گیرند و به آن‌ها اطمینان داده می‌شود که واکسن نوبت دوم است در نهایت واکسن تزریق می‌شود اما مجدد پیگیری می‌شود که مشخص می‌شود نوع اول بوده است و تنها بسته های آن کمی متفاوت است.

رحمانی تصریح کرد: بابت نگرانی از تزریق این نوبت از واکسن به این پرسنل هم از وزارتخانه جویا می‌شوند و متوجه می‌شوند که عارضه‌ای ندارد و تنها یک نوبت بیشتر واکسن دریافت کردند و نوبت دوم را اگر کمی با تاخیر دریافت کنند، مشکلی برایشان پیش نمی‌آید.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان با بیان اینکه این‌گونه نیست که اشتباه بزرگی رخ داده باشد، عنوان کرد: عارضه‌ای کسی را تهدید نمی‌کند و اعلام اشتباه هم نشان از صداقت و شهامت بوده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала