ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تخت روانچی: دفاع حق مسلم فلسطینی هاست

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / تخت روانچی: دفاع حق مسلم فلسطینی هاست
تخت روانچی: دفاع حق مسلم فلسطینی هاست - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.05.2021
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دفاع در برابر ظلم و تجاوز را حق مسلم فلسطینی‌ها دانست.

به گزارش اسپوتنیک، مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز یکشنبه در شورای امنیت سازمان ملل که برای بررسی آخرین تحولات فلسطین برگزار شد، افزود: همزمان با این نشست، نیروهای وحشی رژیم اسرائیل در حال ارتکاب یک قتل عام واقعی در فلسطین، به ویژه در نوار غزه بزرگترین زندان باز جهان، هستند که طی آن تاکنون ۱۹۲ نفر، شامل ۵۸ کودک و ۳۴ زن به شهادت رسیده‌اند.

حمله نیروی هوایی اسرائیل به ساختمان امنیت داخلی حماس - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.05.2021
حمله نیروی هوایی اسرائیل به ساختمان امنیت داخلی حماس +ویدئو

وی ادامه داد: آنها بزدلانه زنان بی دفاع را به قتل می‌رسانند؛ بی‌رحمانه نوزدان و کودکان را می‌کشند؛ وحشیانه خانواده‌ها را یکجا به قتل می‌رسانند؛ بی‌شرمانه به اماکن مقدس اهانت می‌کنند؛ ناجوانمردانه مناطق مسکونی، مدارس و تأسیسات بهداشتی و درمانی را بمباران و گلوله باران می‌کنند؛ و دیوانه‌وار خانه‌ها را تخریب می‌کنند و در یک کلام: در حال ارتکاب همزمان و یکجای هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی هستند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: سوال اینجاست، چرا نیروهای اسرائیلی مرتکب چنین جنایاتی می‌شوند. چون فلسطینی‌ها صدای خود را به روی نیروهای اسرائیلی که می‌خواهند سرزمین‌های آبا و اجدادی آنها در محله‌های فلسطینی در قدس شرقی، در شیخ جراح و سیلوان و دیگر مناطق را مصادره کنند، بلند کرده‌اند.

تخت‌روانچی یادآور شد: آنها به تخریب خانه‌هایشان که نسل اندر نسل در آن زندگی کرده‌اند، اعتراض دارند؛ در برابر اخراج اجباری از خانه‌هایشان مقاومت می‌کنند و به حمله نیروهای امنیتی اسرائیل علیه نمازگزاران مسلمان در مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان اعتراض کرده‌اند.

وی افزود: اشتباه نکنید؛ اگر شما یک فلسطینی باشید و در فلسطین و تحت سلطه یک رژیم نژادپرست و آپارتاید که بر اساس تجاوز، اشغال و ظلم تأسیس شده و علیه فلسطینی‌ها مرتکب جنایات شنیع می‌شود، زندگی کنید اینگونه اقدامات بزرگترین گناهان محسوب می شوند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: اما رژیم اسرائیل چطور با مصونیت کامل مرتکب چنین جنایاتی می‌شود؟ چون طی بیش از هفت دهه، شورای امنیت در برابر تمام اعمال غیرقانونی آن رژیم سکوت مرگباری اتخاذ کرده و این انفعال مطلق و توجیه‌ناپذیر، علاوه بر اینکه به کاهش اعتماد و اطمینان به این نهاد و همچنین بحران اعتبار و مشروعیت آن منجر شده، آن رژیم را به طور جدی جسور کرده است تا با وحشیگری تمام‌تر، جنایات بیشتری مرتکب شود.

ظریف پیشنهاد ایجاد کارزاری برای ثبت جنایات اسرائیل داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.05.2021
ظریف پیشنهاد ایجاد کارزاری برای ثبت جنایات اسرائیل داد

تخت‌روانچی افزود: به همین دلیل است که رژیم اسرائیل بدترین جنایات بین المللی، یعنی نسل کشی، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت تجاوز را مرتکب شده است؛ بیش از ۱۵ جنگ به راه انداخته؛ خاک کشورهای دیگر را اشغال کرده؛ بدون استثنا به تمام همسایگان خود حمله کرده؛ به کشورهای منطقه و فراتر از آن در خاورمیانه تا آفریقا حمله کرده؛ به کسب انواع سلاح‌های کشتار جمعی مبادرت ورزیده است؛ و این فهرست همچنان ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سئوال که پس چرا شورای امنیت برای یک مدت بسیار طولانی در برابر اینگونه جنایات، تهدیدات و تجاوزات سکوت اختیار کرده است؛ گفت: جواب ساده است؛ چون، آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت، چه در زمان دموکرات‌ها و چه در زمان جمهوری‌خواهان، به صورت نظام‌مند از رژیم اسرائیل در برابر هر گونه اقدام شورای امنیت حمایت و تاکنون ۴۴ پیش نویس قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: دولت فعلی آمریکا نیز تصمیم به حمایت از رژیم اسرائیل گرفته و بی‌شرمانه از به اصطلاح «حق امنیت اسرائیل» سخن می‌گوید؛ از به اصطلاح «حق دفاع مشروع اسرائیل» برای توجیه جنایات آن استفاده؛ و حق ذاتی فلسطینیان مظلوم، از جمله حق حیات، عزت، آزادی، دفاع مشروع، تعیین سرنوشت، و ایجاد دولت مستقل فلسطینی را انکار می‌کند.

تخت‌روانچی افزود: طی همین چند روز گذشته، آمریکا از صدور حتی یک بیانیه مطبوعاتی ساده شورای امنیت که خواستار پایان بمباران غزه توسط اسرائیل بود، جلوگیری کرد و نشان داد که از این رژیم اشغالگر و ستمگر، هر قدر هم که جنایاتش وحشیانه باشد، قاطعانه حمایت می‌کند.

وی در واکنش به اظهارات امروز نماینده اسرائیل هم گفت: وی با مظلوم‌نمائی تلاش کرد توجه‌ها را از جنایات اسرائیل منحرف و گستاخانه از کشتار زنان و کودکان فلسطینی دفاع کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تأکید کرد: فلسطینی‌ها تحت اشغال و محاصره غیرقانونی رژیم اسرائیل قرار دارند و از حق ذاتی دفاع مشروع برخوردار هستند. جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدیداللحن تمام جنایات آن رژیم علیه فلسطینیان، حمایت خود را از آرمان بر حق آنها و تحقق کامل تمام حقوق مسلم‌شان، به ویژه حق ذاتی آنها برای تعیین سرنوشت و ایجاد یک کشور مستقل در سراسر فلسطین، به پایتختی قدس شریف اعلام می‌دارد.

حمله هوایی اسرائیل به ساختمان رسانه های بین المللی در غزه - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.05.2021
حمله هوایی اسرائیل به ساختمان رسانه های بین المللی در غزه

تخت‌روانچی از شورای امنیت نیز خواست مسئولیت خود را جدی بگیرد و اسرائیل را وادار سازد به ماجراجویی نظامی خود در منطقه، به ویژه خونریزی و جنایاتش علیه فلسطینیان پایان دهد.

وی همچنین خواستار توقف پاکسازی نژادی عمدی، نظام‌مند و گسترده فلسطینیان از جمله از طریق تغییر ترکیب جمعیتی فلسطین و هویت اسلامی و عربی قدس شریف شد و اظهار کرد: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار سازد تا محاصره غیرقانونی و غیرانسانی نوار غزه را لغو کند؛ به اشغال تمام خاک فلسطین، جولان اشغالی سوریه و بخش‌هایی از لبنان پایان دهد؛ و همچنین آن رژیم را به خاطر ارتکاب شدیدترین جنایات بین‌المللی طی بیش از چند دهه مسئول بشناسد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد مسأله فلسطین بدون اعمال دقیق اصول عدالت و حقوق بین‌الملل حل نخواهد شد. بنابراین، جامعه بین‌المللی باید به تعهد قانونی، سیاسی و اخلاقی خود برای حمایت کامل از تحقق حقوق ذاتی فلسطینی‌ها عمل کند.

تخت‌روانچی اظهار کرد: در این زمینه شورای امنیت مسئولیت ویژه‌ای دارد و اگر همچنان از ایفای نقش آن جلوگیری شود، باید مجمع عمومی سازمان ملل اقدامات لازم را علیه متجاوزان اسرائیلی اتخاذ کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала