ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

افزایش تولید نفت ایران با برداشته شدن تحریم‌ ها

© Depositphotos / Maxxyustasافزایش تولید نفت ایران با برداشته شدن تحریم‌ ها
افزایش تولید نفت ایران با برداشته شدن تحریم‌ ها - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.05.2021
پیش‌ بینی می‌ شود در صورت برداشته شدن تحریم‌ های آمریکا، تولید نفت ایران تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران کرونا یعنی حدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز و صادرات نفت خام و میعانات گازی این کشور به ۱.۵ میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اویل پرایس، به دنبال مذاکرات وین، آمریکا تا انتهای ماه جاری میلادی قراردادی با ایران امضا می‌ کند که باعث برداشته شدن تحریم‌ های نفتی این کشور می‌ شود.

وزارت نفت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.05.2021
تولید نفت ایران در بالاترین رقم ۲ سال گذشته

تحلیلگران پیش‌ بینی می‌ کنند در صورت برداشته شدن تحریم‌ های آمریکا، تولید نفت ایران تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران کرونا یعنی حدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز برسد.

ایران در ماه مارس حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که بالاترین رقم از ماه مه ۲۰۱۹ بود. این افزایش تولید نشان می‌ دهد صادرات نفت ایران همین حالا هم علی رغم تحریم‌ های آمریکا بهبود یافته است.

مذاکرات غیر رسمی بین ایران و آمریکا بیش از یک ماه است در وین و با حضور دیپلمات‌ هایی از اروپا، روسیه و چین انجام می‌ شود و انتظار می‌ رود طی هفته‌ های آینده به نوعی قرارداد بین این دو کشور بینجامد.

انتظار می‌ رود برداشته شدن تحریم‌ های آمریکا از ایران به صورت تدریجی انجام شود و تا اوایل سپتامبر (شهریور ۱۴۰۰) کل تحریم‌ ها برداشته شوند. به این ترتیب ایران می‌ تواند صادرات نفت خام و میعانات گازی خود را از ابتدای سال میلادی آینده به ۱.۵ میلیون بشکه در روز برساند.

طبق قرارداد اتمی برجام، آمریکا متعهد شده بود در صورتی که ایران برنامه اتمی خود را محدود کند، هیچ تحریمی علیه صادرات نفت این کشور وضع نکند ولی دونالد ترامپ در ۲۰۱۸ از این قرارداد خارج شد و ایران را تحریم کرد.

دولت بایدن تحریم‌ هایی را که بین سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ علیه ایران وضع شده مانع به سرانجام رسیدن قرارداد بین ایران و آمریکا می‌ داند و قصد برداشتن آنها را دارد.

در این بین، تولید نفت خام اوپک ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به بالاترین رقم طی سه ماه گذشته یعنی ۲۴.۹۶ میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشتر آن نتیجه افزایش تولید ایران است. ایران در حال حاضر چهارمین تولید کننده بزرگ نفت اوپک به شمار می‌ رود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала