امتناع آمریکا از لغو تحریم علیه 500 شخص مذاکرات در وین را پیچیده می کند

© Photo / IRNAامتناع آمریکا از لغو تحریم علیه 500 شخص مذاکرات در وین را پیچیده می کند
امتناع آمریکا از لغو تحریم علیه 500 شخص مذاکرات در وین را پیچیده می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.05.2021
امتناع ایالات متحده از لغو تحریم های ضدایرانی علیه صدها نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت مذاکرات وین درباره برنامه هسته ای ایران است.

به گزارش اسپوتنیک، پرس تی وی با استناد به اطلاعات دریافتی اعلام کرد: حفظ این تحریم ها مانع از بهره مندی ایران از امتیازات اقتصادی می شود که تحت برجام داده شده. تهران همچنین قادر به برقراری روابط تجاری با سایر کشورها نخواهد بود و با مفاد توافق نامه مغایرت دارد که در آن شرکت کنندگان متعهد شدند که در روند عادی سازی روابط اقتصادی ایران دخالت نکنند.

صحبت درباره تحریم های ضد ایرانی اعمال شده توسط ایالات متحده علیه حداقل 500 فرد و شرکت می باشد و مقامات آمریکایی بر حفظ آنها اصرار دارند.

واکنش توییتری ظریف به حادثه مسجد الاقصی - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.05.2021
واکنش توییتری ظریف به حادثه مسجد الاقصی

در سال 2015، گروه 5+1 شامل کشورهای انگلیس، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و ایران توافق نامه ای را به نام برنامه اقدام جامع مشترک یا به اصطلاح برجام امضا کردند که بر اساس آن تحریم های ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای لغو می شد.
در ماه مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت که به طور یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شود و تحریم های سخت علیه ایران را بازگرداند.
در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.
در پایان سال 2020، قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" در ایران به اجرا درآمد که به معنای تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه کشور بود: تولید اورانیوم غنی شده (بالای 20٪ )، استفاده از سانتریفیوژهای قدرتمندتر (هزار سانتریفیوژ IR-2M و حداقل 174 سانتریفیوژ IR-6 و قطع دسترسی های تکمیلی آژانس انرژی هسته ای در صورتی که تهران نتواند آزادانه نفت را معامله کند و معاملات مالی انجام دهد.
در عین حال، توافق هسته ای فقط شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و غنی سازی اورانیوم در سطح 3.67٪ می شد. در تاسیسات هسته ای در فردو و نطنز، در حال حاضر 492 دستگاه IR-2M نصب شده است که از قبل گازرسانی شده و 492 سانتریفیوژ دیگر از این نسل در حال نصب است. دو آبشار کامل سانتریفیوژ IR-4 نصب شده و زیرساخت ها برای دو آبشار سانتریفیوژ IR-6 در فردو در حال نهایی شدن است.
در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала