آغاز واکسیناسیون در اسلواکی با «اسپوتنیک وی» روسیه

© Sputnik / Magda Gibelli / ورود به گالری تصاویرواکسن روسی اسپوتنیک وی
واکسن روسی اسپوتنیک وی - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.05.2021
Telegram
در اسلواکی ممکن است در روزهای آینده واکسیناسیون با واکسن روسی شروع شود.

به گزارش اسپوتنیک، ایگور ماتویچ، معاون نخست وزیر اسلواکی اعلام کرد که واکسیناسیون با واکسن روسی « اسپوتنیک وی» ممکن است در روزهای نزدیک آغاز شود.

وی در ادامه افزود:« من با روسیه به این توافق رسیدم که پس از تست واکسن «اسپوتنیک وی» در آزمایشگاه OMCL (آزمایشگاه رسمی کنترل داروها)، تزریق آن آغاز شود».

شایان ذکر است که به دلیل ارسال واکسن روسی به اسلواکی، در آن کشور بحران سیاسی بروز کرد. ایوان کورچوک، وزیر خارجه اسلواکی، به سرزنش ایگور ماتویچ، نخست وزیر سابق کشور دست زد که چرا وی شخصا اولین محموله واکسن را در فرودگاه تحویل گرفته بود. وی متذکر شده بود که این گونه رفتار ماتویچ درست نبود که قبل از آن این خبر را به اطلاع رئیس جمهور و همکاران نرسانده بود. این تصمیم باعث برکناری او از سمتش شد و اواخر ماه مارس دولت تحت ریاست وی استعفا داد.

افتتاح سفارت امارات در اسرائیل  - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.01.2021
امضای قرارداد نظامی میان اسرائیل و اسلواکی

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 60 کشور جهان با جمعیت کل 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала