ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

نصب دوربین مدار بسته از کجا اغاز شد؟

Launch V-2  - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.05.2021
اولین دوربین مدار بسته سال 1942 و طی جنگ جهانی دوم در ایستگاه موشکی آلمان مورد استفاده قرار گرفت.

طبق اسناد و تاریخچه موجود، اولین دوربین مدار بسته سال 1942 و طی جنگ جهانی دوم در ایستگاه موشکی آلمان توسط شرکت زیمنس مورد استفاده قرار گرفت. برای این منظور یک مهندس آلمانی  به نام “والتر بروچ” دوربینی را داخل محفظه ای قرار داد تا بتوانند از این طریق تصاویری زنده از لحظه پرتاب موشک وی دو را در فاصله ای امن مشاهده کند. این تکنولوژی در اواخر جنگ مورد استفاده آمریکایی ها نیز قرار گرفت. آنها از تکنولوژی مشابهی جهت نظارت بر آزمایشات اتمی خود استفاده کردند. طبق تاریخچه دوربین های مداربسته، این سیستم ها در ابتدا دولتی بودند و برای نظارت پلیس در دهه ۱۹۶۰ استفاده می شدند، اگرچه در اواخر دهه و با پیشرفت تکنولوژی کم کم دوربین مدار بسته به خیابان ها و حتی مغازه ها نیز معرفی شدند. این

نصب دوربین مدار بسته در شهر ها

سال 1960 اولین دوربین مدار بسته وارد انگلستان شد. پلیس متروپولیتان دوربین مدار بسته  به صورت موقت جهت تماشای مردم از سفر پادشاه تایلند به لندن مورد استفاده قرار داد. یک سال بعد دوربین های مدار بسته ثابتی برای افزایش امنیت سیستم حمل و نقل ریلی و راه آهن لندن نصب شد. در سال های بعد دوربین های مدار بسته دیگری درسایر نقاط لندن و لیورپول نصب شد. هزینه های بالای نصب دوربین مدار بسته در آن زمان و مشکلات مربوط به کابل دوربین ها باعث شد این روند در آن زمان رشد چشمگیری نداشته باشد.

نصب دوربین مدار بسته در منازل

نخستین  سیستم امنیتی مستقر در منزل که شامل 2 دوربین مدار بسته بود در سال ۱۹۶۹ توسط ماری وان بریتن براون اختراع شد. نسخه ابتدایی و اولیه آن شامل چهار حفره در درب جلویی و یک دوربین بود. این دوربین امکان اتصال به تلوزیون را داشت.در صورتی که شخص آشنا بود با استفاده از کنترل از راه دور درب باز می شد و در غیر این صورت زنگ هشدار به صدا در می آمد. هم چنین یک میکروفون دو طرفه برای گفت و گو نیز تعبیه شده بود.

استفاده گسترده از دوربین های مدار بسته

با ظهور کاست های ویدیویی در دهه 1970 دوربین های مدار بسته زنده جای خود را به دوربین های مدار بسته وی سی ار دادند. با این تکنولوژی دوربین های مداربسته تصاویر را جهت بررسی مجدد ضبط می کردند.در صورت استفاده دوربین های مدار بسته با قابلیت ضبط تصاویر دیگر استفاده از اپراتور جهت دیدن هر لحظه از تصاویر لازم نبود. این تکنولوژی گامی بزرگ در رایج شدن این نوع سیستم ها داشت.

در سال ۱۹۷۴ دوربین های مدار بسته برای اولین بار جهت نظارت بر ترافیک در جاده های اصلی لندن مورد بهره برداری قرار گرفت و تنها یک سال بعد بود که برای نخستین بار در تاریخچه دوربین مدار بسته، این سیستم جامع امنیتی و نظارتی برای مسابقات فوتبال نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در این زمان دوربین های مدار بسته بصورت دستی کنترل قابل کنترل بودند و تنها تصاویری سیاه و سفید را به ارائه می دادند. با این حال دوربین های مدار بسته  مورد استقبال گسترده شرکت ها، ایستگاه های بنزین و بانک ها مواجه شدند. به رغم تمامی کم و کاست ها این تکنولوژی توانست جای خود را در بازار تثبیت کند و به عنوان فناوری ای در حال توسعه محبوبیت یابد.

صنایع دیگر  نیز مانند شرکت های بیمه و غیره از نصب دوربین مداربسته برای رد ادعاهای دروغین و اجرای قانون استفاده می کردند. از این نقطه به بعد بود که فیلم های ویدئویی ضبط شده توسط دوربین مدار بسته به عنوان مدرک پای تقریباً ثابت در سیستم قضایی شد.

با تمام این اوصاف، دوربین های مدار بسته اولیه دارای نقاط ضعف بسیاری بودند. این دوربین ها در نور کم یا تاریکی توانایی انجام کار را نداشتند و همچنین نوار های این دوربین ها مدام نیاز به تعویض داشت. با این حال و به رغم تمامی این مشکلات دوربین های مدار بسته در طول این دهه و دهه های بعد رشد چشمگیری نمود.

ورود دوربین های مدار بسته هوشمند به بازار

از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد و پس از حمله های تروریستی به مراکز مهم و امنیتی جهان، دوربین مدار بسته به یکی از تجهیزات واجب امنیتی تبدیل شد. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های تصویر برداری  و هوش مصنوعی دوربین های مدار بسته هر روز پیشرفته تر میشوند. امروزه دوربین های مدار بسته با قابلیت های فراوانی از قبیل تشخیص و شناسایی چهره ، شناسایی پلاک خودرو ، تشخیص سرعت غیر مجاز، تشخیص حرارت و گرما ، شمارش افراد و بسیاری موارد دیگر در بازار موجود هستند. گسترش و نصب روز افزون دوربین های مدار بسته با قابلیت آنالیز تصویر، همه ما را در آینده ای نزدیک زیر یک چتر بزرگ نظارتی قرار میدهد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала