ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

خبرگزاری فرانسه؛ درک عربستان به عدم کارایی فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / خبرگزاری فرانسه؛ درک عربستان به عدم کارایی فشار حداکثری ترامپ علیه ایران
خبرگزاری فرانسه؛ درک عربستان به عدم کارایی فشار حداکثری ترامپ علیه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.05.2021
خبرگزاری فرانسه نوشت؛ تلاش‌های دیپلماتیک نشانگر آن است که حکام ریاض این واقعیت را درک کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری ترامپ با هدف امتیاز گرفتن از ایران کارایی نداشته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته است: مذاکرات محرمانه عربستان سعودی و ایران گرچه یک اقدام دیپلماتیک قابل توجه به‌شمار می‌رود ولی چشم‌انداز دستیابی به موفقیت و پیشرفت در این مذاکرات دور از دسترس به‌نظر می‌رسد.

صالح: ایران و عربستان سعودی چندین دور مذاکره در بغداد برگزار کردند - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.05.2021
صالح: ایران و عربستان سعودی چندین دور مذاکره در بغداد برگزار کردند

بر اساس این گزارش، چند منبع آگاه از جمله یک منبع غربی اعلام کردند: روز 9 آوریل (20 فروردین) یک هیئت سعودی به‌سرپرستی خالد بن علی الحمیدان رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان با مقام‌های ایرانی در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرده است و ریاض انتظار دارد مذاکرات بیشتری را نیز طی ماه جاری انجام دهد.

این مذاکرات با تلاش‌های عراق برگزار شده است تا نشانگر نخستین تلاش مهم و جدی بغداد برای کاهش تنش‌ها بین ایران و عربستان باشد.

ریاض اکنون به‌دنبال حمایت تهران برای پایان دادن به تجاوز نظامی پرهزینه 6ساله علیه یمن است.

به‌موازات تلاش‌های عراق، یک هیئت آمریکایی نیز به‌سرپرستی تیم لندرکینگ فرستاده ویژه ایالات متحده و کریس مورفی سناتور آمریکایی طی هفته گذشته با مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در عمان دیدار کردند تا برای برقراری آتش‌بس در یمن تلاش کنند.

احمد ناجی کارشناس ارشد مرکز کارنگی خاورمیانه در این باره گفت: با توجه به اهرم فشار ایران بر حوثی‌ها (انصارالله)، یک ارتباط مستقیم بین مذاکرات ایران ـ سعودی و آنچه در مسقط اتفاق افتاده است، وجود دارد. سؤال مهم این است؛ آیا این دور از مذاکرات می‌تواند موجب پایان جنگ یمن شود یا می‌تواند منجر به یک آتش‌بس موقتی گردد؟

یک منبع نزدیک به مقامات عربستان سعودی در این باره گفت: ریاض انتظار و امید ناچیزی از مذاکره با ایران دارد، چرا که پس از سال‌ها اختلاف و رقابت در منطقه، هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ایران و عربستان از طرف‌های مخالف در چندین درگیری منطقه‌ای از سوریه گرفته تا یمن حمایت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ریاض شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران را یک تهدید مهم می‌داند، به‌خصوص پس از چندین حمله به تأسیسات نفتی‌اش.

یک منبع سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت: این مذاکرات حداقل می‌تواند به دولت بایدن نشان دهد که ما منطقی هستیم و آماده مذاکره‌ایم.

تحلیلگران بر این باورند که تلاش‌های دیپلماتیک نشانگر آن است که حکام ریاض این واقعیت را درک کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری ترامپ با هدف امتیاز گرفتن از ایران کارایی نداشته است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала