ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ربیعی: دستگاه دیپلماسی و دفاعی دو بال سیاست خارجی اند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.05.2021
سخنگوی دولت ایران بیان داشت: دستگاه دیپلماسی و دفاعی نه تنها تعارضی با هم ندارند بلکه با تقویت یکدیگر از ابزارهای اعمال سیاست خارجی هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت مکتوب پاسخ اصحاب رسانه را داده بود در خصوص سخنان رهبری مبنی بر اینکه که نباید حرف آمریکا را تکرار کنیم و این خطای بزرگی است، گفت: مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب مثل همیشه فصل الخطاب و راهگشای همه است.  
وی افزود: صحبت‌های رهبر معظم انقلاب نشان داد تمام مباحث خروجی سیاست خارجی ما، ‌ نتیجه تجمیع دیدگاه‌ها و حتی چالش‌های تضارب آرا بوده و تصمیم نهایی با خرد جمعی انجام می شود.
سخنگوی دولت وجود اختلاف نظر بین مسئولان امر در حوزه‌های سیاست‌گذاری‌های مختلف از جمله اقتصادی، دفاعی و دیپلماسی و رایج بودن آن در همه دنیا امری طبیعی دانسته و بیان داشت: حتی کشور ما در سال‌های قبل نیز در موارد متعددی شاهد این امر بوده است.  

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.05.2021
ربیعی: ماجرای فایل صوتی ظریف در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران بررسی شد

در ادامه گفت: مواردی چون حمله اول آمریکا به عراق، حمله صدام به کشور کویت، واکنش ایران بعد از حملات ۱۱ سپتامبر و شهادت دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف همگی از جمله مواردی بوده که در جلسات عالی دیدگاه‌های مخالف و متفاوت بیان می‌شد. اما مهم این است که این اختلاف نظرها در مرحله عمل، هرگز به منصه ظهور نرسیده و همه دستگاه‌ها در نهایت تابع تصمیم های نهایی‌ هستند که توسط مسئولان عالی و طی فرایند خرد جمعی اتخاذ می شوند.  
ربیعی تاکید کرد: دیپلماسی و سیاست دفاعی، ‌دو بال سیاست خارجی هستند و نه تنها هیچ تعارضی با هم ندارند ‌بلکه با تقویت یکدیگر از ابزارهای اعمال سیاست خارجی هستند.  تجمیع و اولویت بندی این دو عنصر نیز ‌از طریق خرد جمعی اتفاق می‌افتد و وزیر امور خارجه موظف هست از اجرای درست آن اطمینان پیدا کند.
وی بیان داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری در خصوص اظهارات پخش شده از نوار مسروقه به درستی تاکید فرمودند همه رسانه ها، مسئولان و نخبگان باید مراقب نتایج سخنان ناخواسته خود باشیم.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала