ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کاخ سفید: آمریکا برای بازگشت دوجانبه به برجام تلاش می کند

© AP Photo / Carolyn Kasterکاخ سفید: آمریکا برای بازگشت دوجانبه به برجام تلاش می کند
کاخ سفید: آمریکا برای بازگشت دوجانبه به برجام تلاش می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.05.2021
مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه ای با شبکه آمریکایی درباره چگونگی پیش برد روند مذاکرات وین در زمینه احیای توافق هسته‌ ای و اقدامات آمریکا در راستای بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به برجام توضیح داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه ای.بی.سی نیوز، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه در مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ ای در وین مبنی بر این که آیا آمریکا در حال بررسی کاهش کامل تحریم های ایران است یا نه، گفت: ما هنوز در وین که در حال حاضر مذاکرات میان قدرت‌ های جهانی و ایران در آن جا انجام می شود، به توافقی نرسیده‌ ایم.

بدون تسلیحات امریکا، عربستان اشتیاق بیشتری برای گفتگو با ایران داشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.05.2021
بدون تسلیحات امریکا، عربستان اشتیاق بیشتری برای گفتگو با ایران داشت

وی در ادامه افزود: هنوز فاصله قابل توجهی برای پیمودن و بستن شکاف های موجود باقی مانده است و این شکاف ها در زمینه تحریم هایی هستند که آمریکا و دیگر کشورها لغو خواهند کرد. همچنین در زمینه محدودیت هایی هسته ای می باشند که ایران قبول خواهد کرد برای اطمینان یافتن از این که هیچ گاه به یک سلاح اتمی دست پیدا نکند، آن ها را اعمال کند. 

سالیوان تصریح کرد: دیپلمات های ما در هفته های آتی روی این مسئله کار خواهند کرد تا تلاش کنند بر اساس پایبندی در ازای پایبندی به بازگشتی دوجانبه به برجام، توافق هسته ای ایران برسند. در حال حاضر هیچ توافقی وجود ندارد. امیدواریم بتوانیم پیشرفتی حاصل کنیم و امیدواریم در نهایت به اهدافی که رئیس جمهور بایدن ترسیم کرده است، دست بیابیم.

هفته های اخیر مذاکرات اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به پایبندی به توافق هسته ای در وین برگزار شده است. اگرچه، مذاکرات مستقیم یا غیر مستقیمی میان نمایندگان ایران و آمریکا در وین تاکنون انجام نگرفته است.

دو کارگروه کمیسیون مشترک برجام در حال بررسی تحریم هایی که آمریکا می تواند لغو کند و اقدامات لازم برای ایران در جهت بازگشت به پایبندی کامل به توافق هسته ای می باشند. 

ایران خواستار لغو کلیه تحریم های اعمال شده آمریکاست و اظهار داشته پس از راستی آزمایی لغو این تحریم ها اقدامات لازم جهت از سرگیری پایبندی کامل به تعهدات برجامی اش را انجام می دهد. 

دولت آمریکا در آخرین مواضع اعلام شده اش، برای لغو تحریم های ناسازگار با برجام اعلام آمادگی کرده است، اما هنوز مشخص نیست این تحریم ها کدامند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала