ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چند بار در نطنز خرابکاری شده است؟

© East News / Metula / Polaris/East Newsنطنز نیروگاه هسته ای
نطنز نیروگاه هسته ای - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.05.2021
رئیس کمیسیون انرژی مجلس جزئیات بیشتری از نحوه خرابکاری اخیر در نیروگاه هسته‌ای نطنز ارائه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت اتفاقی که در نطنز افتاده برای بار اول نیست اما مدلی که اتفاق افتاده نو و جدید است. ولی موضوع خرابکاری و استفاده از مواد منفجره برای اولین بار نیست. در طول 15 سال گذشته دشمن مداوم تلاش کرده این کار را انجام دهد.

وی در ادامه گفت:« فکر می‌کنیم این پنجمین بار بزرگ بود نه کوچک، یعنی این دفعه آمدند شبکه توزیع و کابل باتری های یدکی را هدف قرار داده‌اند که برق را تامین می کنند.  آسیب پذیری ماشین‌های سانتریفیوژ در اثر قطع برق است.

تمجید وزیر دفاع آمریکا از تل ‌آویو پس از خرابکاری در نطنز - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.04.2021
تمجید وزیر دفاع آمریکا از تل ‌آویو پس از خرابکاری در نطنز

 همیشه دشمن برنامه‌ریزی می‌کند یا خود برق را قطع کند که برای مثال یک پایه دکل را نزدیکی های نطنز یک بار قبل از سال 90 خراب کرده بودند اما دکل نیافتاده بود تا برق را قطع کند. چون تصورشان این است که ما فقط از برق بیرونی استفاده می‌کنیم ولی این جوری نیست. حالا فهمیده‌اند که ما برق را لزوما از بیرون استفاده نمی‌کنیم یا اگر از بیرون می گیریم ممکن است برای مصارف دیگر باشد و برق اصلی را از جای مطمن تر  می‌گیریم. به همین خاطر این دفعه برنامه شان این بود که قسمت انتهای توزیع برق  و همزمان کابلی را که از قسمت باطری خانه می آمد را هدف قرار دهند».

گفتنی است 22  فروردین ماه، وقوع اقدام خرابکارانه در بخش تأسیسات برق مجتمع غنی‌سازی نطنز، باعث ایجاد خلل در کار این مجتمع و آسیب رسیدن به بخش‌هایی از آن شد.

پس از این اتفاق، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد غنی‌سازی 60درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد و این اقدام در سحرگاه روز جمعه 27 فروردین ماه رقم خورد و اولین محصول اورانیوم غنی‌سازی‌شده 60درصدی به دست آمد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала