مذاکرات آمریکا و ایران در چه زمانی آغاز خواهد شد؟

© AP Photo / Carolyn Kasterمذاکرات آمریکا و ایران در چه زمانی آغاز خواهد شد؟
مذاکرات آمریکا و ایران در چه زمانی آغاز خواهد شد؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.04.2021
Telegram
مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین در روزهای آینده ادامه خواهد یافت.

به گزارش اسپوتنیک، ند پرایس نماینده رسمی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا انتظار دارد مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین در روزهای آینده از سرگرفته شود.

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی روز 6 آوریل در وین برگزار شد. مذاکرات ممکن است در هفته آینده برگزار شود. به گفته پرایس، رابرت مالی رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در واشنگتن در انتظار است تا مذاکرات در آخر هفته برگزار شود. به گفته نماینده رسمی آمریکا، ایالات متحده نمی خواهد انتظارات زیادی از این نشست داشته باشد.

 اعلام مقدار ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد در ایران   - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.04.2021
اعلام مقدار ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد در ایران

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم درباره مذاکرات هسته‌ای گفت که خواسته‌های ایران «حداکثری» است و طرح آنها در این جلسات سازنده نیست. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که خواسته‌های حداکثری ایران راهگشا نخواهد بود. پرایس، تاکید کرد که دلیل حضور در این گفت‌وگوها این است که قدم‌های دو طرف برای بازگشت به تعهدات تصریح شده در توافق مورد بحث قرار بگیرد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала