اظهارات وزیر ارتباطات ایران درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی

© Photo / IRNAاظهارات وزیر ارتباطات ایران درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی
اظهارات وزیر ارتباطات ایران درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.04.2021
Telegram
وزیر ارتباطات ایران در خصوص سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین هفته گذشته میان وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید که بخشی از آن مربوط به زیرساخت‌های مخابراتی و فناوری اطلاعات می‌شود.

نظر سیاستمدار ایرانی درباره همکاری های اقتصادی ایران و چین  - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.04.2021
نظر سیاستمدار ایرانی درباره همکاری های اقتصادی ایران و چین

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران در فضای مجازی در پاسخ به کاربران درباره این سند همکاری در حوزه اینترنت گفت: همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر محدودسازی اینترنت تأثیری ندارد و برعکس با توجه به جلوگیری از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند سبب توسعه فعالیت‌های این بخش شود.

وزیر ارتباطات ایران با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران خاطرنشان کرد: شرکت‌های اروپایی ارتباطات خود را با ایران در حوزه ICT محدود کردند اما شرکت‌های چینی ارتباطات خود را با شرکت‌های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند. در حوزه فناوری‌های نیمه هادی نیز چین به سطحی از تکنولوژی رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه تکنولوژی مورد نیاز است را تولید می‌کند و از محصولات شرکت‌های آمریکایی بی‌نیاز شده است.

وی ادامه داد: شرکت‌های چینی یکی از مجموعه‌های پیشرو در عرصه تکنولوژی‌های ارتباطی هستند. از این رو بیشترین همکاری چین و ایران مربوط به حوزه ارتباطات می‌شود اما در حوزه فناوری اطلاعات هنوز محصولات چینی در ایران جا نیفتاده‌اند.

جهرمی با اشاره به دعوایی که در سطح دنیا برای شکستن تک قطبی فناوری اطلاعات در آمریکا به وجود آمده است، گفت: ایران در این فضا می‌تواند میان شرکت‌های چینی و آمریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری به وجود آید و از اعمال تحریم‌های یک جانبه جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه دو طرف در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقمند به همکاری هستند، گفت: حوزه فضایی یکی از محورهای این همکاری است. سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا پیش از این به صورت یک‌جانبه توسط آمریکا تحریم شده بودند و همکاری با چین در حوزه فضایی بازدارنده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала