ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

سازمان ملل فرانسه را متهم به کشتار غیرنظامیان کرد

© Sputnik / Idelette Bisuuسازمان ملل فرانسه را متهم به کشتار غیرنظامیان کرد
سازمان ملل فرانسه را متهم به کشتار غیرنظامیان کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.03.2021
سازمان ملل با انتشار گزارشی فرانسه را متهم به کشتار دست کم ۱۹ غیر نظامی در ماه ژانویه طی حمله هوایی در مرکز کشور مالی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در این گزارش همچنین آمده، که این قربانیان مشمول حفاظت قوانین بین ‌المللی بوده ‌اند، وزارت دفاع فرانسه بیانیه ‌ای صادر و یافته ‌های این گزارش را تکذیب کرد.

سفیر سابق فرانسه در ایران درگذشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.03.2021
سفیر سابق فرانسه در ایران درگذشت

به گزارش فرانس ۲۴، در سوم ژانویه گذشته، هواپیماهای جنگی فرانسه به روستای دورافتاده "بونتی" در مالی در شرایطی که باعث بروز اعتراض و مناقشه در این کشور جنگ ‌زده منطقه ساحل در آفریقا شد، حمله کردند.

ساکنان این روستا گفتند، حمله هوایی فرانسه یک مراسم عروسی را هدف گرفته و غیرنظامیان را کشته است.

اما ارتش فرانسه این اتهام را رد کرد و گفت که این حمله شبه نظامیان افراطگر را هدف گرفته و کشته است. ارتش فرانسه همچنین این که در آن روز مجلس عروسی در بونتی برگزار شده، انکار کرد.

هیات سازمان ملل در مالی، که تحت عنوان "مینوسما" شناخته می ‌شود، متعاقباً تحقیقاتی را در این رابطه آغاز کرد.

در گزارشی که یافته‌ های تحقیق را خلاصه می ‌کند و به دست خبرگزاری فرانسه رسیده، سازمان ملل اعلام کرد در سوم ژانویه واقعاً یک مراسم عروسی در روستای بونتی برگزار شده و حدود ۱۰۰ غیرنظامی را در محل حمله گرد آورده است.

این گزارش افزود، حدود پنج مرد مسلح که تصور می‌شود اعضای گروه شبه نظامی "کاتیبا سِرما" هستند، در مراسم عروسی حضور داشته‌اند.

وزارت دفاع فرانسه روز سه ‌شنبه یافته ‌های تحقیقات سازمان ملل را تکذیب کرد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که "قویاً تأکید می ‌کند و مجدداً اعلام می‌ دارد" که "در ۳ ژانویه، نیروهای مسلح فرانسه یک حمله هوایی انجام داده‌اند که یک گروه مسلح تروریستی را بر طبق تشخیص" در نزدیکی روستای بونتی هدف قرار داده است.

طبق تحقیقات سازمان ملل، دست‌ کم ۲۲ نفر بر اثر حمله هوایی فرانسه کشته شدند که ۱۹ نفر آن‌ها غیرنظامی بودند.

گزارش سازمان ملل افزود: گروه هدف گرفته شده با حمله هوایی فرانسه، غالباً متشکل از غیرنظامیان و افراد مشمول حفاظت قوانین بشردوستانه بین‌المللی بودند.

در ادامه این گزارش آمده: این حمله، نگرانی ‌های جدی در مورد احترام به اصول منشور درگیری‌ را به وجود آورده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала