ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تاکید ظریف بر محوریت گفتگوی بین الافغانی برای برقراری صلح و ثبات

© Sputnik / Russian Foreign Ministry / ورود به گالری تصاویرمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.03.2021
دکتر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سخنرانی در کنفرانس قلب آسیا درخصوص تلاش های ایران برای همگرایی منطقه ای شرح داد.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در کنفرانس قلب آسیا با اشاره به تلاشهای جمهوری اسلامی ایران جهت همگرایی منطقه ای و ورود افغانستان به تعاملات منطقه، برقراری صلح و ثبات در این کشور را تنها با محوریت گفتگوی بین الافغانی ممکن دانست.

ظریف ضمن دعوت از سازمان ملل متحد برای تسهیل مذاکرات بین الافغانی، خاطر نشان کرد: هر گونه موافقتنامه صلح در این کشور باید تضمین کننده حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان باشد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اتصال راه آهن افغانستان به شبکه راه آهن ایران که در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد، این تحول را گام مهمی در تشکیل شبکه راه آهن بین المللی - منطقه ای دانست.

رئیس جمهور افغانستان: حاضر به تبادل نفت و آب با ایران هستیم - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.03.2021
رئیس جمهور افغانستان: حاضر به تبادل نفت و آب با ایران هستیم

وی درارتباط با اقدامات ایران در تامین نیازهای افغانستان در مبارزه با کوید ۱۹، بر ادامه این اقدامات توسط ایران تاکید کرد و از همه کشورها برای همکاری در مبارزه با ویروس کرونا و جنگ دعوت نمود.

ظریف همچنین با اشاره به دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان در ایجاد حکومت قانون و بویژه تدوین قانون اساسی، تلاش کشورهای منطقه ای برای تسهیل گفتگوهای صلح بین الافغانی را ضروری دانسته و راه حلهای تحمیلی خارجی برخی بازیگران فرامنطقه ای که با اهداف سیاسی داخلی ارائه می شود را غیرسازنده شمرد.

وزیر امور خارجه ایران در پایان ، ضمن تاکید بر اینکه تنها راه برقراری ثبات دائمی در افغانستان ، گفتگوهای بین الافغانی است، بر ادامه تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در تسهیل این گفتگوها تاکید کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала