ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

بلینکن از تلاش چین برای تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا خبر داد

© AP Photo / Carlos Barriaبلینکن از تلاش چین برای تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا خبر داد
بلینکن از تلاش چین برای تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا خبر داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.03.2021
وزیر خارجه آمریکا: وقتی کسی،‌ چه چین باشد یا دیگران، این سیستم را به چالش می‌کشاند،‌ زمانی که آنها بدون احترام به قواعد باز می‌کنند یا تلاش می‌کنند تعهداتی که توسط دیگران ایجاد شده را تضعیف کنند، ‌همگی ما دلیل داریم تا با آن مخالفت کنیم.

به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که چین در تلاش برای تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا است و از بازی بر اساس قوانینی که پس از دوره جنگ جهانی دوم ایجاد شده خودداری می‌کند.

وی که با روزنامه ایتالیایی لا استامپا مصاحبه می‌کرد، گفت: "رابطه ما با پکن همانند بسیار دیگری از متحدان،‌ در برخی زمینه‌ها رقابتی بوده و در برخی زمینه‌های دیگر مبتنی بر همکاری است و جنبه تخاصمی در تعداد از زمینه‌ها نیز همچنان وجود دارد".

بلینکن در ادامه افزود: "با این وجود،‌ یک وجه مشترک وجود دارد که بر اساس آن باید با چین از موضع قدرت مقابله کرد که این موضوع با اتحادی قدرتمند، همکاری و هماهنگی آغاز می‌شود".

محمد جواد ظریف - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.03.2021
واکنش ظریف به اظهارات بلینکن

وزیر خارجه آمریکا که هفته پیش به اروپا سفر کرده بود تا با سران ناتو و کشورهای اروپایی دیدار کند گفت که آمریکا هیچکدام از متحدان را مجبور به انتخاب میان پکن و واشنگتن نخواهد کرد و گفت که هدف آمریکا این نیست که چین را مهار کند بلکه حفظ قوانین نظم بین‌المللی است که همگی ما طی 75 سال گذشته بر روی آن سرمایه گذاری کرده و در خدمت منافع و ارزش‌های ما بوده است.

بلینکن در جریان سفرش به اروپا گفت که آمریکا خواستار کار با متحدانش درباره چگونگی پیشبرد منافع اقتصادی مشترک و مقابله با برخی اقدامات خصمانه چین است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала