ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چرا دسترسی به «ویز» ممکن نشده است؟

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.03.2021
آذری جهرمی:‌ اپلیکیشن مسیریاب «ویز» فیلتر نشده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران اعلام کرد که اپلیکیشن مسیریاب «ویز» فیلتر نشده و عدم دسترسی به آن به دلیل تحریم است، البته به این معنی نیست که سیاست‌های فیلترینگ حساب و کتابی دارد.

تلاش برخی از نهادها در ایران برای فیلتر اینستاگرام  - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.01.2021
نگرانی‌ کسب و کارهای آنلاین از فیلتر شدن اینستاگرام +عکس

وی درباره فیلتر شدن «ویز» گفت: «این مسیریاب خارجی فیلتر نشده بلکه ایران را تحریم کرده است. تحریم نیز به این دلیل است که این اپلیکیشن دیتاهای خود را روی کلادهایی (Cloud فضای ابری) برده است که IP  های ایران (آدرس اینترنت) را بسته‌اند. دو مسیریاب بومی «بلد» و نشان در یک فضای واقعا رقابتی رشد کردند نه بر اساس فیلترینگ یک اپلیکیشن خارجی. ‌ دو مسیریاب نشان و بلد نمونه‌های خوبی از رقابت درست استارتاپ‌ها در ایران هستند که بقیه استارتاپ‌ها می‌توانند از آن‌ها الگو بگیرند.

علت از دسترس خارج شدن «ویز» موضوع بستن ip های ایران است. البته معنای حرف من این نیست که سیاست‌های فیلترینگ در کشور حساب و کتابی دارد، بلکه موضوع «ویز» فیلتر نیست. موضوع بعدی این است که برخی مسئولان اذعان می‌کنند که مسیریاب‌ها می‌توانند نقاط ترافیکی را به سمت‌های خاص سوق دهند و ایجاد ترافیک کنند یا جایی را در مناطق شهری به نوعی با سر ریز کردن ترافیک‌ها مختل کنند، صاحبان مسیریاب‌ و نقشه‌های بومی باید درباره این مسئله صحبت و آن را شفاف کنند».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала