ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل

© AFP 2021 / Fabrice Coffriniتصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل
تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.03.2021
قطعنامه پیشنهادی امریکا، انگلیس،فرانسه و آلمان علیه ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به تصویب رسید.

 به گزارش  اسپوتنیک به نقل از ایرنا، این قطعنامه  در جریان چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو برای تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر صادر شده است.

از مجموع ۴۷ کشور عضو شورا، ۲۶ کشور به این قطعنامه رای منفی یا ممتنع دادند و تنها ۲۱ کشور عمدتاً اروپایی و چند کشور  شامل فیجی، باهاماس، جزایر مارشال و نیز بحرین به این قطعنامه رای مثبت دادند. این قطعنامه در چند سال اخیر با هدف تمدید سالانه مأموریت گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر ایران از سوی کشورهای اروپایی پیشنهاد و تصویب شده است.

سلول زندان - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.02.2021
حقوق بشر در کجا بیشتر است، در ایران یا غرب؟

بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران که به نمایندگی از ایران در این جلسه سخن گفت، ضمن هشدار نسبت به استمرار سوء استفاده از شورای حقوق بشر توسط معدودی از کشورها که هیچ محدودیت و چهارچوبی در استفاده ابزاری از حقوق بشر ندارند، اظهار کرد که ادعای بانیان قطعنامه در دلسوزی برای حقوق بشر مردم ایران هیچ اعتباری ندارد؛ چراکه عمل آنها با حرفشان در تناقض آشکار قرار دارد.

بقایی هامانه ضمن اشاره به سابقه نقض فاحش حقوق بشر توسط بانیان اصلی این قطعنامه و نیز اقدامات خصمانه آنها از جمله آمریکا و انگلیس علیه مردم ایران، اظهارات درزیافته اخیر وزیر خارجه انگلیس  مبنی بر اولویت منافع تجاری این کشور بر موضوع حقوق بشر را نشانه ای از نفاق و ریاکاری دولت انگلیس در بحث حقوق بشر توصیف کرد.

نماینده دائم ایران با بی اعتبار خواندن تصمیم تحمیلی بر شورای حقوق بشر  برای نصب گزارشگر ویژه حقوق بشری علیه ایران، تصریح کرد این اقدام، صرفاً نوعی چرخه باطل را ایجاد کرده است؛ چراکه منطقاً بانیان قطعنامه چیزی جز منفی بافی و گزارش دهی سیاه از گزارشگر انتطار ندارند و گزارشگر هم برای تمدید ماموریت خود لاجرم فقط خود را به بانیان پاسخگو می داند. نتیجه اینکه هرچه منفی بافی بیشتری بکند، بیشتر مورد تشویق بانیان قرار می‌گیرد.

در جلسه بررسی قطعنامه مزبور، نمایندگان چین، روسیه، کوبا، ونزوئلا و پاکستان در سخنانی نسبت به استفاده ابزاری از شورای حقوق بشر انتقاد کرده و نصب گزارشگر ویژه برای حقوق بشر ایران را امری زاید، غیرسازنده و غیرمفید دانستند.

سفیر اتریش به نمایندگی از کشورهای اروپایی عضو شورای حقوق بشر در سخنانی عملکرد حقوق بشری ایران را مورد انتقاد قرار داد و خواستار همکاری با گزارشگر ویژه شد. 

خاطرنشان می شود قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران در طول ۱۰ سال اخیر توسط سوئد به نمایندگی از تعدادی از کشورهای اروپایی ازجمله انگلیس ارائه می‌شد اما امسال با تغییر تقسیم کار بین کشورهای اروپایی، این کار توسط ایسلند انجام شد. جاوید رحمان که تابعیت انگلیس داشته و در این کشور مقیم است، در سه سال اخیر به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران بوده است.

کشورهای آرژانتین، اتریش، باهاماس، بحرین، بلغارستان، چک، دانمارک، ارتیره، فیجی، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، مالاوی، جزایر مارشال، مکزیک، هلند، لهستان، کره جنوبی، اوکراین و بریتانیا به قطعنامه رأی مثبت دادند و کشورهای ارمنستان، بنگلادش، بولیوی، چین، کوبا، هند، اندونزی، پاکستان، فیلیپین، روسیه، ازبکستان و ونزوئلا با آرای منفی یا کشورهای برزیل، بورکینافاسو، کامرون، ساحل عاج، گابن، لیبی، موریتانی، نامیبیا، نپال، سنگال، سومالی، سودان، توگو و اوروگوئه با آراء ممتنع خود مخالفت خود را با رویکرد سیاسی بانیان قطعنامه اعلام کردند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала