ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

شرکت واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در برنامه کواکس

© Sputnik / Vladimir Trefilov / ورود به گالری تصاویر واکسن روسی"لسپوتنیک وی"د
 واکسن روسیلسپوتنیک وید - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.03.2021
بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه، تقاضای شرکت واکسن روسی در برنامه «کواکس» را ارسال کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پریماک، مدیر بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم اعلام کرد که بنیاد تقاضای شرکت واکسن روسی در برنامه «کواکس» را ارسال کرد.

وی در ادامه افزود:« بنیاد در تماس دائمی با سازمان جهانی بهداشت است و همچنین تقاضای شرکت در برنامه « کواکس» را ارسال کرده است».

کریل دمیتریف ریاست بنیاد مدتی قبل اعلام کرده بود که این بنیاد از همکاری با سازمان بین المللی «کواکس» استقبال می کند و تحویل واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بطور مستقیم به کشورها را در اولویت قرار خواهد داد.

برنامه تولید انبوه واکسن اسپوتنیک لایت در روسیه - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.03.2021
برنامه تولید انبوه واکسن اسپوتنیک لایت در روسیه

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

مطابق با اطلاعات بنیاد سرمایه گذاری های مستقل روسیه،  واکسن « اسپوتنیک وی» در 16 کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

بیش از 50 کشور درخواست دریافت 1.2 بیلیون دوز واکسن « اسپوتنیک وی» را برای شرکای بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه در هند، برزیل، چین، کره جنوبی ارسال کرده اند و دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

طرح «کواکس»، تحت نظر سازمان بهداشت جهانی در ماه آوریل و به منظور توزیع سریع و یکسان واکسن به کشورهای فقیر و غنی و واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر راه‌اندازی شد. تاکنون ۱۹۰ کشور در این برنامه شرکت کرده‌اند. کواکس این واکسن‌ها را بر اساس جمعیت کشورهای شرکت‌کننده توزیع خواهد کرد.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала