ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

حقوق‌بگیران چقدر باید مالیات پرداخت کنند؟

© REUTERS / Raheb Homavandi پول ایران
 پول ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.03.2021
اگر درآمد کارکنان با حقوق ثابت در سال 1400تا ۴۸ میلیون تومان باشد، از پرداخت مالیات به دولت معاف می‌شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «اقتصاد نیوز»، اگر درآمد کارکنان با حقوق ثابت در سال 1400 تا ۴۸ میلیون تومان باشد، از پرداخت مالیات به دولت معاف می‌شوند. به‌عبارتی‌دیگر حقوق بگیران با دریافتی تا مرز ۴ میلیون تومان در ماه، مالیاتی به دولت پرداخت نخواهند کرد.

خط معافیت مالیاتی باهدف کمک به بهبود شکاف طبقاتی در نظر گرفته می‌شود. در دهه‌های گذشته این نرخ بر پایه خط فقری تعیین می‌شد که بانک مرکزی برای یک زندگی  حداقلی محاسبه می‌کرد. اما در سال‌های گذشته با کاهش درآمدهای نفتی و رویکرد درآمدی به مالیات، مبنای این خط معافیت ظاهراً تغییر کرده است.

سفارت آمریکا در بغداد  - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.03.2021
چرا آمریکا حقوق دیپلماتهای خود را پس می‌گیرد؟

از مجموع درآمدهای مالیاتی دولت، درمجموع مالیات بر حقوق سهم نزدیک به 20 درصد را دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد عملکرد این بخش در 11 ماه سال جاری 20 هزار میلیارد تومان بوده است که نزدیک به 19 درصد از مجموع درآمدهای مالیاتی وصول‌شده را تشکیل می‌دهد.

برای روشن شدن مقیاس و جایگاه مالیات حقوق در سبد درآمدی دولت کافی است این سهم با سهم مالیاتی اصناف مقایسه شود. در 11 ماه گذشته درآمد دولت از محل مالیات مشاغل 11 هزار میلیارد تومان بوده است، یعنی 9 هزار میلیارد تومان کمتر از مالیات کارکنان دولت و بخش خصوصی.

اما مازاد بر این رقم در شش پله طبقه‌بندی‌شده است. هر طبقه نرخ مالیاتی مشخصی دارد. حقوق بالای 4 میلیون در این پله­ها قرار می‌گیرد و مشمول مالیات می‌شود. برای مثال اگر کارمندی 5 میلیون تومان حقوق ماهیانه دارد، به دلیل معافیت 4 میلیونی فقط برای یک‌میلیون تومان آن مالیات می بپردازد.

 درآمد یک‌میلیونی در طبقه اول قرار می‌گیرد و نرخ مالیات آن 10 درصد است. بنابراین حقوق 5 میلیونی در سال آینده 100 هزار تومان مالیات می بپردازد. به همین ترتیب هر چه درآمد بالاتر رود میزان مالیات پرداختی نیز بالاتر می رود. برای نمونه اگر فردی در سال آینده 9 میلیون تومان درآمد داشته باشد، در پله دوم مالیاتی قرار می‌گیرد. در این حالت 4 میلیون تومان از درآمد معاف از مالیات است، اما درآمد باقی مانده به این شکل مشمول مالیات می‌شود؛ چهار میلیون تومان مشمول نرخ 10 درصد و یک‌میلیون تومان مشمول نرخ 15 درصدی. نرخ مالیاتی برای حقوق­های بالاتر به شکل تصاعدی بالا می­رود، تا جایی که در پله ششم، به ازای هر یک ریال مازاد بر 32 میلیون تومان، حقوق­بگیر بابتش 35 درصد مالیات پرداخت خواهد کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала