ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

جزئیات حمله تروریستی به کشتی تجاری ایران- شهرکرد آشکار شد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / کشتی ایران شهرکرد
کشتی ایران شهرکرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.03.2021
کاپیتان کششتی شهر کرد: انفجار با صداهای مهیبی که از روی عرشه در محل کانتینرهای جلو و به فاصله چند ثانیه شنیده شد بوقوع پیوست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نورنیوز»، کاپیتان کشتی کانتینربر شهرکرد اظهار داشت که روز چهارشنبه 20 اسفندماه جاری  ساعت 6 به وقت محلی در  آبهای بین المللی دریای مدیترانه در موقعیت 33 درجه و 9/15 شمالی و 33 درجه و 5/36 شرقی در حدود 75 مایلی از سواحل اسرائیل در حال حرکت بودیم که حادثه اصابت شئ انفجاری به کشتی روی داد.

وی افزود:« رخداد انفجار با صداهای مهیبی که از روی عرشه در محل کانتینرهای جلو و به فاصله چند ثانیه شنیده شد بوقوع پیوست و متعاقب آن، آتش‌ در کانتینرهای منفجر شده شعله ور شد. طبق گزارش افسر اول کشتی که در زمان حادثه در پل فرماندهی بود، بین ساعات 5:15 تا 5:30  ودر فاصله حدود نیم ساعت قبل از حادثه به مدت 15 دقیقه دستگاه موقعیت یاب کشتی (GPS) از کار افتاده ولی در زمان حادثه همه چیز طبیعی بوده است.

رای الیوم: اسرائیل پیروز جنگ کشتی‌ ها با ایران نمی شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.03.2021
رای الیوم: اسرائیل پیروز جنگ کشتی‌ ها با ایران نمی شود

بلافاصله پس از وقوع حادثه با تلاش کارکنان کشتی  آتش به طور کامل مهار شد و بر اساس دستور کمیته واکنش اضطراری  سریعاً به سمت لنگرگاه بانیاس در کشور سوریه  تغییر مسیر دادیم. پرسنل امنیتی و نیروهای فنی و غواص وضعیت کشتی را کاملا بررسی کرده اند و اقدامات لازم برای انجام تعمیرات مورد نیاز و اطمینان از ایمنی کامل شناور آغاز شده است.

بر اساس اعلام تیمهای فنی مسئول تعمیرات بخشهای آسیب دیده ،عملیات بازسازی و ایمن سازی کشتی حدود 14 روز زمان خواهد برد و پس از آن بر اساس برنامه قبلی به سمت  بندر والنسیا در کشور اسپانیا حرکت خواهیم کرد.

به عنوان یک دریانورد و کاپیتان کشتی تاکید می‌کنم که  بر اساس قوانین دریایی و عرف بین الملل حمله به کشتی‌های تجاری که در حال عبور بدون ضرر در آبهای بین المللی هستند نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه مولد ناامنی خطرناکی است که تجارت و اقتصاد جهانی را با مخاطرات جدی روبرو خواهد کرد و لازم است سازمانهای بین المللی ناظر بر کشتیرانی تجاری به صورت عاجل به اینگونه اقدامات شرورانه رسیدگی و از تداوم آن جلوگیری کنند».

کشتی کانتینربر «ایران شهرکرد» متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی  روز چهارشنبه 20 اسفندماه در مسیر حرکتی خود از ایران به اروپا در آبهای بین المللی دریای مدیترانه به دلیل اصابت شئ انفجاری دچار آتش سوزی شد. پیش از این یکی از اعضای تیم فنی بررسی کننده آثار حمله به کشتی تجاری «ایران شهرکرد» موضوع دست داشتن اسرائیل در این اقدام تروریستی را احتمالی بسیار قوی عنوان کرده بود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала