تلاش آمریکا برای منصرف کردن برزیل از خرید واکسن «اسپوتنیک وی»

© Sputnik / Vladimir Trefilov / ورود به گالری تصاویرمصر هم واکسن روسی"لسپوتنیک وی"علیه کرونا
مصر هم واکسن روسیلسپوتنیک ویعلیه کرونا - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.03.2021
Telegram
گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده مورد توجه سازندگان واکسن روسی «اسپوتنیک وی» قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، مطابق با گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، آمریکا سعی کرده بود، برزیل را از خرید واکسن ضد کرونای روسیه منصرف کند. بر طبق این گزارش که بر اساس جمع‌بندی نتایج سال 2020 تهیه شده است، بخش مسئول امور بین الملل وزارت بهداشت آمریکا« از مناسبات دیپلماتیک در منطقه شمال و جنوب آمریکا برای مقابله با تلاش یکسری از کشورها که گویا به ضرر امنیت ایالات متحده تلاش ورزیدند و قصد تحکیم و تقویت تأثیر و نفوذ خود در این منطقه را داشتند، استفاده کرده است. روسیه و کوبا از جمله این کشورها نامیده شده اند.

سازندگان واکسن «اسپوتنیک وی» بخش هایی از این گزارش را در توییتر منتشر کردند که در آن آمده است بخش مسئول امور بین الملل همراه با دیگر نهادهای آمریکا سعی کردند کشورهای شمال و جنوب آمریکا را از قبول کمک کشورهایی که «مقاصد شوم دارند» منصرف سازند.

یک نمونه از این تلا شها، منصرف کردن برزیل از خرید واکسن ضد کرونای روسی «اسپوتنیک وی» بود. وزارت بهداشت آمریکا بطور علنی فشار خود بر برزیل در رابطه با واکسن «اسپوتنیک وی» را مورد تأیید قرار داد.

در یادداشت سازندگان واکسن روسی آمده است:« ما معتقدیم که کشورها باید برای نجات جان انسان ها با یکدیگرهمکاری کنند. تلاشهایی که در این جهت انجام می شوند غیراخلاقی و به قیمت جان مردم تمام می شود».

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

مطابق با اطلاعات بنیاد سرمایه گذاری های مستقل روسیه،  واکسن « اسپوتنیک وی» در 16 کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

بیش از 50 کشور درخواست دریافت 1.2 بیلیون دوز واکسن « اسپوتنیک وی» را برای شرکای بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه در هند، برزیل، چین، کره جنوبی ارسال کرده اند و دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала