ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کدخدایی: منع قانونی برای حضور افراد با سابقه نظامی در انتخابات وجود ندارد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / کدخدایی: منع قانونی برای حضور افراد با سابقه نظامی در انتخابات وجود ندارد
کدخدایی: منع قانونی برای حضور افراد با سابقه نظامی در انتخابات وجود ندارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.03.2021
سخنگوی شورای نگهبان ایران اعلام کرد که طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری جهت اصلاح از سوی شورا به مجلس اعاده شد.

به گزارش اسپوتنیک، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران در نشست خبری امروز خود ضمن بیان آخرین وضعیت مصوبات مجلس و دولت و پیشاپیش با تبریک فرا رسیدن سال نو  گفت: ان‌شاءالله سال آینده سال موفقیت و سلامتی  و بدور کرونا برای مردم جهان باشد.

وی با اشاره به  طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری افزود:  ایرادات قبلا گفته شده و مغایرت در اصول ۹۹ و ۱۱۵ و ۱۱۰ داشت و برخی از موارد برای اولین بار ذکر شد و  با ایرادات شورای نگهبان مواجه شد و جهت اصلاح  به مجلس اعاده شد.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.03.2021
حمایت سیاستمدار ایرانی از شرکت کاندیداهای نظامی در انتخابات ریاست جمهوری

وی افزود: شورای نگهبان به لایحه مالیات بر ارزش افزوده ایراداتی داشت که به مجلس عودت داده شد.

کدخدایی درباره بودجه سال  ۱۴۰۰  گفت:  هنوز پاسخ رسمی ما  برای مجلس ارسال نشده و مجلس  در اطلاع رسانی عجله کرد و نظرات غیررسمی ما را اعلام کردند. همچنان ممکن است ایرادات تغییراتی داشته باشد و متعاقبا نظر رسمی ما اعلام می شود.  ما از مجلس درخواست داریم جلسات غیررسمی ما را لازم نیست اطلاع رسانی کنند و ما  اگر لازم شد اطلاع رسانی خواهیم کرد. همچنان کار شورای نگهبان ادامه دارد.

وی درباره عملکرد شورای نگهبان گفت: ۶۳ مصوبه از مجلس دریافت کردیم و ۵۰ درصد آن  عدم مغایرت داشته و ۵۰ درصد مغایرت داشته است. ۱۲ اساسنامه نیز داشتیم که ۶ تا از اساسنامه ها  تایید شده  است. همچنین  ۱۷۷ نامه از دیوان عدالت اداری داشتیم  و ۷۹ نامه مغایرتش با شرع مقدس  اعلام و ۳۳ مورد آن خلاف موازین شرعش  تایید شد.  همچنین ۳۵۰۰ حکم برای اعضای هیات نظارت در استان ها صادر شده است.

سخنگوی شورای نگهبان ایران ادامه داد: هماهنگی با وزارت کشور برای بررسی ها داشته ایم.  برای انتخابات با توجه به شرایط کرونایی پیش بینی هایی شده  است و چاپ تعرفه ها تعیین و نظارت بر تعرفه ها استمرار دارد.

کدخدایی افزود: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش درباره فعالیت‌های انتخاباتی ندارد و این گزارش ها در زمان قانونی مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی درباره تبلیغات کاندیداها گفت: تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار خواهیم داد.

کدخدایی تصریح کرد: تعداد صندوق‌ها در انتخابات ۱۴۰۰ چیزی در حدود ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

سخنگوی شورای نگهبان ایران در پاسخ به این سوال که آیا دیدگاه امام خمینی (ره) در مورد فعالیت سیاسی نظامیان تاثیری در تصمیم اعضای شورا برای بررسی صلاحیت کاندیداهایی با سابقه سیاسی خواهد داشت؟ گفت: اگر رویه شورا را بررسی کنید منع قانونی برای حضور افرادی که سابقه نظامی دارند وجود نداشته و در ادوار مختلف افراد نظامی حضور داشتند و آنچه که قانون لحاظ کرده عدم منع ورود اینگونه افراد است. البته دخالت نظامیان که سوگیری داشته باشند قطعا منع شده است.  صرف نامزد شدن برای انتخابات منع قانونی نداشته است.

کدخدایی درباره تعیین سقف معین برای نامزدها گفت: شورای نگهبان هیچ وقت نمی تواند سقفی  برای اعداد نامزدها درنظر بگیرد و قانون برای ما ملاک است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه به چه رییس جمهوری با چه ویژگی ‌هایی نیاز داریم ؟ گفت: ویژگی هایی که در قانون اساسی و اصل ۱۱۵  ذکر شده و ان‌شاءالله مردم به این ویژگی ها توجه کنند و آینده کشور رو به پیشرفت باشد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما ایراداتی به قانون انتخابات گرفتید؛ اگر ایرادات شورا پس از تعطیلات عید از سوی مجلس رفع شود؛ این قانون برای انتخابات امسال اجرایی می شود، گفت: من نمی‌توانم از طرف مجلس اظهار نظر کنم، منتظر می‌ مانیم تا ببینیم این قانون در مجلس چه زمانی بررسی می‌شود.

نظرسنجی ‌ها حاکی از مشارکت بالای مردم در انتخابات ۱۴۰۰ است - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.03.2021
نظرسنجی ‌ها حاکی از مشارکت بالای مردم در انتخابات ۱۴۰۰ است

وی درباره آخرین اقدامات برای برگزاری انتخابات با شرایط کرونایی، گفت: ما تابع قانون هستیم؛ جلسات هماهنگی برای آنچه که در اختیار ما و وزارت کشور ‌است، برگزار شده است. صندوق‌ها قریب به ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت.  آنچه که تاکنون ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرده خطر شیوع ویروس بیشتر در تجمعات است؛ بنابراین ما در تجمعات محدودیت داریم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره واکنش شورا به اظهارات حداد عادل درباره صلاحیت احمدی نژاد گفت: من پاسخ دادم و لازم نیست تکرار کنم حتی بنده نمی دانم افرادی که ثبت نام می کنند یا خواهند کرد شورا چه نظری دارد و باید منتظر ماند بررسی شورا چیست و نظر جمعی شورا ملاک است. نسبت به افراد قانون حکم‌ کرده و ما برای هر دو نوع انتخابات بررسی صلاحیت را داریم  و  در همان دور افراد بررسی صلاحیت می شود و منوط به رفتار افراد و گزارش هاست و تازمانی که کسی ثبت نام‌نکند نمی توانیم اظهارنظر داشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان ایران در خصوص گزارش‌های واصله به شورای نگهبان و نظارت بر اظهارنظرهای مجازی نیز اظهار کرد: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش ندارد و گزارشات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد بنابراین فرقی نمی‌کند که چه کسی برای ما گزارش ارسال کند.

وی  افزود: فعالیت های انتخابات و تبلیغات در قانون به درستی روشن نشده و هنوز مشخص نشده که اگر کسی در انتخابات اعلام آمادگی کرد تبلیغات محسوب می شود یا خیر. در خصوص تبلیغات نیز ما باید به استناد قانون عمل کنیم و قانون در این زمینه روشن و شفاف نیست. امیدواریم قانون اصلاح شود.

سخنگوی شورای نگهبان ایران در پاسخ به سئوالی‌ درباره ممنوعیت ثبت‌نام سران قوا در انتخابات گفت: قانون چنین منعی نگذاشته است و فقط افرادی که در امر اجرا و نظارت بر انتخابات مسئولیت مستقیم دارند، باید قبل ثبت‌نام استعفا دهند.  تا وقتی قانون منع نکرده ما نیز نمی‌توانیم شخصی را برای حضور در انتخابات منع کنیم.

وی درباره آخرین وضعیت تفکیک موقت «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا» و «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری» که اخیراً از سوی شورای نگهبان به منظور تضمین تأمین سلامت رأی‌دهندگان مطرح شده است، گفت: به موجب قانون هر دو انتخابات سراسری در یک دوره برگزار می‌شود. به دلیل اینکه انتخابات شوراها یک انتخابات محلی - منطقه‌ای است پیشنهاد کارشناسی ما این بود که اگر بتوانیم این انتخابات را به صورت محلی و منطقه‌ای برگزار کنیم این مسئله می‌تواند توجه شورای نگهبان و وزارت کشور را بیشتر معطوف به انتخابات ریاست جمهوری کند.

وی در خصوص طرح مجلس درباره مسکن نیز اظهار کرد: طبیعتاً اگر دوستان در مجلس مصوبه‌ای را برای حل مشکلات اقتصادی یا مشکل مسکن دارند و توجه کنند که مغایرت با قانون اساسی و شرع مقدس نداشته باشد، ما هم استقبال می‌کنیم.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала