ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

غریب آبادی ابعاد ضمیمه فنی تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس را تشریح کرد

© Photo / IRNAغریب آبادی ابعاد ضمیمه فنی تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس را تشریح کرد
غریب آبادی ابعاد ضمیمه فنی تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس را تشریح کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.03.2021
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شک و شبهه ای به بررسی ابعاد ضمیمه فنی بیانیه مشترک اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرداخت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفت: همانگونه که در بند 2 این تفاهم آمده است، آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی‌آزمایی و نظارت خود برای مدت تا سه ماه طبق فهرست فنی پیوست این تفاهم ادامه خواهد داد.

وی افزود: این ضمیمه، کمتر از یک صفحه و نیم است و محتوای آن (بدون ذکر نام تأسیسات هسته‌ای به دلیل محرمانه بودن) به شرح زیر است:

- ایران برای مدت تا سه ماه اجازه خواهد داد تا دوربین‌های نصب شده در هشت تاسیسات یا ساختمان به منظور ضبط داده‌ها در محل خود حفظ شده و به کار خود ادامه دهند.

- دوربین‌های نصب‌شده در راستای فعالیت پادمانی در تأسیسات اظهار شده نیز در محل خود حفظ شده و به کار خود ادامه می‌دهند. 

- ایران برای مدت تا سه ماه سوابق کامل برخی فعالیت‌ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین‌ها را حفظ خواهد کرد.

- داده‌ها و سوابق مزبور در این دوره سه ماهه در صورتی و زمانی به آژانس ارائه می‌شود که ایران تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام را در همین دوره از سربگیرد که طبیعتا بعد از رفع کامل تحریم‌هاست. در غیر این صورت، تمامی این اطلاعات در پایان ماه سوم حذف و پاک خواهند شد.

- ایران در این دوره سه ماهه، به‌روزرسانی اظهارنامه‌های پروتکل الحاقی را ارائه نخواهد کرد، مگر زمانی که تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام را در همین دوره از سر بگیرد که طبیعتا بعد از رفع کامل تحریم‌هاست.

غریب‌آبادی: صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام متوقف شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.03.2021
غریب‌آبادی: صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام متوقف شد

غریب‌آبادی در ادامه گفت: این‌که مدیرکل آژانس بعد از برگشت، چه گفته است، مهم نیست؛ مهم این است بدانیم که هیچ اقدامی برخلاف مصوبه مجلس شورای اسلامی انجام نشده است. این‌که آژانس همین اقدامات (ذخیره سازی داده‌ها بدون دسترسی آژانس به آنها مگر لغو تمامی تحریم‌ها در طول سه ماه) را به منزله تداوم فعالیت‌های ضروری راستی‌آزمایی و نظارت خود دیده، در حالی که تمامی اقدامات داوطلبانه و شفاف‌ساز از جمله پروتکل الحاقی از ۵ اسفندماه متوقف شدند، یک دستاورد مذاکراتی خواند.

نماینده دائم ایران در مورد علت ذکر سه ماه نیز با رد هرگونه گمانه زمانی در مورد ارتباط این موضوع با مباحث داخلی، گفت: این تاریخ به پیشنهاد آژانس در متن قید شد، چرا که اجلاس های شورای حکام هر سه ماه یکبار برگزار می شوند و مدیرکل نیز به شورا از روند تحولات گزارش می دهد. پیشنهاد ما دو ماه بود که بعد از بحث و بررسی و برخی نکات فنی بر دوره زمانی سه ماهه تفاهم شد.

غریب‌آبادی همچنین با اشاره به اینکه برخی به نقل از مدیرکل بعد از برگشت از تهران گفتند که بازرسی‌های سرزده همچنان ادامه خواهد یافت و این را به منزله نقض قانون مجلس تلقی کردند نیز ضمن تاکید بر پرهیز از گمانه‌زنی در مورد موضوعاتی که ابعاد حقوقی ‌و فنی دارند، گفت: بازرسی سرزده و همچنین بازرسی ویژه دو نوع بازرسی تحت تعهدات پادمانی هستند، آنچه که تحت پروتکل الحاقی انجام می شود دسترسی تکمیلی است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала