چین سفیر انگلستان را احضار کرد

© REUTERS / Andy Wongچین سفیر انگلستان را احضار کرد
چین سفیر انگلستان را احضار کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.03.2021
Telegram
پکن سفیر انگلستان را به دلیل انتشار مقاله‌ای «نامناسب و آمیخته با تعصب ایدئولوژیک» درباره نحوه فعالیت رسانه های بین المللی در این کشور احضار کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از گاردین، در بحبوحه تشدید تنش ‌ها میان لندن و پکن بر سر موضوعاتی همچون هنگ کنگ، اویغورها و فعالیت رسانه‌ ها، کارولین ویلسون سفیر انگلیس در چین، هفته گذشته مقاله ‌ای به ظاهر انتقادی در مورد نحوه فعالیت رسانه‌ های بین المللی در چین بر روی صفحه رسمی سفارت انگلیس در پیام رسان "وی چت" بارگذاری کرد.

وزارت دفاع آلمان درباره تهدید نظامی روسیه و چین هشدار داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.03.2021
وزارت دفاع آلمان درباره تهدید نظامی روسیه و چین هشدار داد

در پی انتشار این مقاله، سفیر انگلیس از سوی مقامات پکن به دلیل انتشار آنچه مطالب "نامناسب" خوانده ‌شد، احضار شد.

وزارت خارجه چین روز سه شنبه در بیانیه ‌ای در خصوص دلایل احضار سفیر انگلیس اعلام کرد که دولت و ملت چین هرگز با رسانه ‌های خارجی مخالف نیستند؛ بلکه با رسانه‌ هایی مخالفند که با "اخبار ساختگی" چین و حزب حاکم آن (حزب کمونیست) را زیر پرچم آزادی مطبوعات و آزادی بیان مورد هجمه قرار می ‌دهند.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است که سرتاسر مقاله [کارولین ویلسون] آکنده از خودبینی و تعصب ایدئولوژیک نویسنده است… و این امر با جایگاه دیپلمات ‌ها به طور جدی ناسازگار است.

وزارت خارجه انگلیس هنوز درباره این موضوع واکنشی نشان نداده است.

شایان ذکر است که پکن ماه میلادی گذشته فعالیت شبکه خبری «بی بی سی» در چین را به دلیل «نقض جدی» قوانین و مقررات و همچنین تلاش برای تضعیف وحدت ملی ممنوع کرد. یک هفته پیش از آن نیز «سازمان تنظیم کننده مقررات رسانه ‌ای بریتانیا» (آفکام) شبکه رادیو و تلویزیون دولتی چین (CGTN) را به اتهام اینکه حزب کمونیست چین ریاست هیأت تحریریه این شبکه را برعهده دارد، از پخش برنامه در کشور انگلیس منع کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала