ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آژانس دارویی اروپا باید از سازنده «اسپوتنیک وی» عذرخواهی کند

© Sputnik / Vladimir Trefilov / ورود به گالری تصاویر واکسن روسی کرونا
 واکسن روسی کرونا - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.03.2021
سازندگان واکسن روسی ضد کرونا از ریاست آژانس دارویی اروپا خواستند به دلیل مقایسه واکسن اضطراری «اسپوتنیک وی» با «رولت روسی» عذرخواهی کند.

به گزارش اسپوتنیک، سازندگان واکسن روسی ضد کرونا از کریستا ویرتومر هوچی ریاست آژانس دارویی اروپا خواستند به دلیل مقایسه واکسن اضطراری «اسپوتنیک وی» تأیید شده در اتریش با «رولت روسی» عذرخواهی کند.

وی در برنامه تلویزیونی شبکه ORF اتریش از فقدان اطلاعات در باره افراد واکسینه شده صحبت کرده بود.

در یادداشت منتشر شده سازندگان واکسن «اسپوتنیک وی» در توییتر آمده است:« ما می خواهیم که کریستا ویرتومر هوچی از آژانس دارویی اروپا به دلیل تفاسیر منفی او در باره کشورهای اتحادیه اروپا  که بطور مستقیم با تأیید واکسن «اسپوتنیک وی» مربوط می شود، عذرخواهی کند. صحبت های وی باعث بروز مسأله جدی در فرایند کنونی بررسی های آژانس دارویی اروپا می شود.

 مجلس شورای اسلامی در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.01.2021
اختصاص ۳۳ هزار میلیارد تومان یارانه دارو

رگولاتوری اروپا در باره هیچ یک از واکسن های دیگر بدینگونه اظهار نظر نکرده بود. اینگونه تفاسیر بیجا هستند و باعث از بین رفتن اعتماد به آژانس دارویی اروپا می شود. واکسن ها و آژانس دارویی باید خارج از سیاست عمل کنند. این آژآنس حق ندارد اعتماد به رگولاتوری 46 کشوری را خدشه‌دار کند که واکسن روسی را مورد تأیید قرار دادند.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

مطابق با اطلاعات بنیاد سرمایه گذاری های مستقل روسیه،  واکسن « اسپوتنیک وی» در 16 کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

بیش از 50 کشور درخواست دریافت 1.2 بیلیون دوز واکسن « اسپوتنیک وی» را برای شرکای بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه در هند، برزیل، چین، کره جنوبی ارسال کرده اند و دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала