پادتن‌های ضد مالاریا

مالاریا - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.03.2021
Telegram
گروه خاصی از پادتن‌ها می‌توانند به مقابله با مالاریا کمک کنند.

به گزارش اسپوتنیک به  نقل از وبگاه «گزارش های علمی طبیعی»، گروه خاصی از پادتن‌ها می‌توانند به مقابله با مالاریا کمک کنند.

دانشمندان موسسه پژوهشی والتر رید (WRAIR) آمریکا با همکاری دانشگاه دوک Duke University در بررسی جدیدی تایید کرده‌اند که گروهی از پادتن‌ها موسوم به پادتن مونوکلونال Monoclonal antibodies می‌توانند راهبرد موثری برای مقابله با مالاریا باشند.

توقف تزریق واکسن آسترازنکا در اتریش  - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.03.2021
توقف تزریق واکسن آسترازنکا در اتریش

این پژوهش جدید که به سرپرستی دکتر شیتیج دوتا (Sheetij Dutta)، از دانشمندان موسسه پژوهشی والتر رید انجام شده است، نشان می‌دهد که پادتن‌های مونوکلونال مانند CIS۴۳، در ارزیابی انگل‌های کشت شده مالاریا که انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بیشترین تاثیر را داشته‌اند، در حالی که نوع دیگر پادتن‌ها موسوم به  mAb ۳۱۷، فعالیت بهتری را در موش‌های مبتلا به مالاریا نشان داد.

مالاریا که توسط پشه‌های ناقل شیوع می‌یابد، سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون مورد ابتلا به همراه دارد و جان صدها هزار نفر را می‌گیرد. این بیماری در میان زنان و کودکانی که ساکن فقیرترین نواحی جهان با منابع محدود هستند، گسترش قابل توجهی دارد. برخلاف واکسن‌ها که واکنش محافظتی آنها به چندین دوز نیاز دارد و چندین ماه زمان می‌برد، ممکن است که پادتن‌های مونوکلونال بلافاصله پس از تزریق یک دوز، ماه‌ها محافظت را ارائه دهند و هزینه بسیار کمتری نسبت به ابداع داروهای جدید داشته باشد.

پژوهش ها طی دهها سال در مورد واکسن مالاریا نشان داد که تاثیر واکسن‌های کنونی در آزمایش‌ها کم بوده است. بسیاری از پژوهشگران در سرتاسر جهان، توجه خود را به استفاده از پادتن‌ها در مقابله با پروتئین circumsporozoite معطوف داشته‌اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала