ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

پرداخت 4 هزار و ۱۳۷.۳ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی به بخش صنعت

© Photo / IRNAتسهیلات پرداختی
تسهیلات پرداختی - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.03.2021
تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۱۰ ماهه ۱۳۹۹ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۳هزار و ۹۵۹.۹ هزار میلیارد ریال است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۱۰ ماهه ۱۳۹۹ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۳هزار و ۹۵۹.۹ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۶ هزار و ۷۷۴.۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۹۴.۳ درصد) افزایش داشته است.

بانک مرکزی ایران اعلام کرد، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی در ۱۰ ماهه امسال  مبلغ هشت هزار و ۳۷۴ هزار میلیارد ریال معادل ۶۰ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۴ هزار و ۴۶۱.۵ هزار میلیارد ریال، معادل ۱۱۴ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۰ ماهه ۹۹ معادل سه هزا رو ۹۶ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۸۳۷۴ هزار میلیارد ریال) است.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.01.2021
واکنش رئیس کل بانک مرکزی به دلار 17500 تومانی

براساس این بررسی از چهار هزار و ۱۳۷.۳ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۴.۸ درصد آن (مبلغ سه هزار و ۹۶ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۹۹ است.

 با توجه به بهبود روش‌های گزارش‌گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه‌های بانک مرکزی توسط بانکها و موسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در ۱۰ ماهه  سال ۱۳۹۸ از هفت هزار و ۱۸۵.۴ هزار میلیارد ریال به هفت هزارو ۴۴۲.۳ هزار میلیارد ریال تعدیل شده که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی در ۱۰ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل از ۹۴.۳ به ۸۷.۶ درصد می‌رسد.

همچنین عوامل دیگری بر افزایش تسهیلات پرداختی تاثیرگذار بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به افزایش منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به اقشار آسیب‌دیده از شیوع کرونا، تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره نمود. به‌نحوی که، چنانچه رقم تسهیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری مزبور از کل تسهیلات پرداختی در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال خارج شود، رشد از ۸۷.۶ درصد به ۶۲.۶ درصد تعدیل خواهد شد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала