ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

واشنگتن مکلف به پرداخت ۱.۳ میلیون دلار به صدا و سیمای ایران شد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / واشنگتن مکلف به پرداخت ۱.۳ میلیون دلار به صدا و سیمای ایران شد
واشنگتن مکلف به پرداخت ۱.۳ میلیون دلار به صدا و سیمای ایران شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.03.2021
دیوان داوری لاهه هلند، دولت آمریکا را به استرداد اموال صدا و سیما یا پرداخت ما به ‌ازای آن به ارزش تقریبی یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار محکوم کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، چندی پیش بود که رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، درباره طرح شکایت از محتوای ضد ایرانی شبکه‌ های ماهواره‌ ای صحبت کرد. او توجه به موضوع انتشار محتوای ضد ایرانی از طریق ماهواره را موضوع مهمی عنوان کرد؛ چرا که تاکنون سابقه نداشته که ما ازنظر حقوقی از این حجم محتوایی که در شبکه‌ های ماهواره ‌ای علیه کشور و تخریب افکار عمومی منتشر شده، شکایت کنیم.

هیئت وزیران ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.01.2021
رئیس سازمان صدا و سیما به جلسه دولت ایران دعوت نشد، چرا؟

روابط عمومی رسانه ملی لحظاتی پیش خبری منتشر کرد که: معاونت حقوقی و امور مجلس رسانه ملی با پیگیری­‌ های مستمر، ارائه مستندات، دفاعیات، لوایح متقن و بهره‌­ گیری از حقوق­دانان و کارشناسان مجرب، با همکاری مرکز امور حقوقی بین‌­المللی ریاست جمهوری موفق شد از هیئت عمومی دیوان داوری متشکل از ۹ قاضی رسیدگی ‌کننده، رأی محکومیت «قطعی» دولت آمریکا را بگیرد.

طرح دعوی رسانه ملی علیه دولت آمریکا به استرداد تعدادی از ادوات موسیقی باز می‌گردد که دیوان داوری ایران و آمریکا پس از بررسی موضوع در یک بازه زمانی طولانی، رأی به محکومیت دولت آمریکا صادر کرد.

تجهیزات یادشده توسط یکی از کارمندان سابق نمایندگی رادیو و تلویزیون ایران در نیویورک برای سازمان خریداری شده بود که دولت آمریکا مانع از انتقال آن‌­ها به ایران شد.رأی بدوی دیوان شامل موضوعات متعدد و بالغ بر ۶۹۱ صفحه، سال گذشته (بیستم اسفند ۱۳۹۸) صادر شد، ولی با اعتراض طرفین به برخی مفاد آن، اخیراً این رأی به صورت «قطعی» درآمده و در نهایت دولت آمریکا به استرداد ادوات مورد نظر محکوم شده است.

قضات رسیدگی ‌کننده، مهلت چهار ماهه‌­ ای برای اجرای رأی مذکور تعیین و مقرر کرده ­اند که در صورت عدم اقدام به موقع دولت آمریکا، واشنگتن مکلف است با احتساب خسارات وارده، مجموعاً مبلغ یک میلیون­ و ۲۳۸ هزار و ۱۱۰ دلار به سازمان صدا و سیما خسارت بپردازد.

کارشناسان حقوقی و سیاسی بر این باورند که این رأی، بیان­گر توانمندی کارشناسان زبده حقوقی سازمان صدا و سیما در ارائه لوایح و دفاعیات متقن است که با همکاری مرکز امور حقوقی بین ‌المللی ریاست‌ جمهوری در دفاع از منافع ملی و به ویژه پاسداری از منافع رسانه ملی در محاکم و مراجع بین ‌المللی انجام پذیرفته است. همچنین صدور این رأی می‌ تواند به عنوان رویه و مستندی مهم در طرح دعاوی ایران علیه دولت آمریکا به منظور استرداد سایر اموال به ناحق توقیف ‌شده ملت ایران مورد استناد قرار گیرد‌.

در این پرونده از جانب ایران سه داور (حمیدرضا نیکبخت فینی و سید جمال سیفی، اعضای هیئت علمی دانشگاه و میرحسین عابدیان کلخوران، قاضی سابق دیوان عالی کشور) حضور داشتند و سه قاضی بی‌ طرف (برونو سیما و هربرت کرونک قضات عالی‌ رتبه آلمانی و هانس ون هوته قاضی برجسته بلژیکی) بوده اند و توماس جانسون، چارلز براور و رزماری بارکت نیز به عنوان قضات دولت آمریکا در پرونده یاد شده تصمیم‌­ گیری کرده‌اند.

معاون حقوقی  و امور مجلس رسانه ملی درباره ابعاد پیروزی حقوقی استرداد اموال صدا و سیما از آمریکا اعلام کرده که این خسارت ۱.۳ میلیون دلاری در دهه اول فروردین ‌ماه ۱۴۰۰ اتفاق می‌افتد. او همچنین توضیح داده است: سال ۱۳۹۹ را در حالی به پایان می ‌بریم که در کنار سختی‌ های فراوان ناشی از تحریم‌ های ظالمانه علیه ملت ایران و شیوع بیماری کرونا، شاهد یک پیروزی حقوقی در برابر ایالات متحده آمریکاییم؛ پیروزی و صدور رای دیوان دعاوی ایران و ایالات متحده آمریکا در موضوع استرداد اموال ارزشمند رسانه ملی.

او تأکید کرده است: در خصوص پرونده مطروحه در این دیوان در رابطه با طرح دعوی سازمان صدا و سیما علیه دولت آمریکا با خواسته استرداد تعدادی از اموال گرانبهای رسانه ملی که به ناحق در ایالات متحده توقیف شده بود، مجمع عمومی دیوان، متشکل از ۹ قاضی رسیدگی کننده (ایران و آمریکا هرکدام ۳ نماینده دارند و ۳ قاضی نیز مرضی الطرفین هستند) پس از بررسی موضوع طی یک بازه زمانی طولانی مدت، سرانجام در اسفندماه سال ۱۳۹۸ اقدام به صدور رأی بدوی کرد که به دنبال اعتراض طرفین به برخی از مفاد آن، نهایتاً در تاریخ ۷ آذرماه ۱۳۹۹ به صورت قطعی در آمد.

مطابق رای دیوان، دولت آمریکا محکوم به استرداد اموال متعلق به صدا و سیما ظرف چهار ماه شده است که پس از انقضای مهلت مذکور و در صورت عدم اقدام به استرداد، مکلف خواهد بود مبلغ ۹۸۵ هزار و ۶۲۵ دلار آمریکا بابت ارزش وسایل، به علاوه خسارتی به میزان ۲۵۲ هزار و ۴۸۵ دلار (جمعا یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۱۱۰ دلار) به سازمان صداوسیما بپردازد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала