ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ایران پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرد

© AFP 2021 / Carlos Barriaایران پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرد
ایران پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.02.2021
وال استریت ژورنال مدعی شد که ایران پیشنهاد اروپا مبنی بر مذاکرات هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، وال استریت ژورنال، روزنامه‌ پرنفوذ اقتصادی-سیاسی آمریکایی امروز در گزارشی اعلام داشت که ایران پیشنهاد اتحادیه اروپا برای ترتیب دادن مذاکرات هسته‌ای مستقیم با ایالات متحده را رد کرده است.

وال استریت ژورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی گزارش داد که ایران حضور در جلسه‌ای در اروپا را رد کرده و اعلام داشته است که ابتدا باید تضمین شود که ایالات متحده برخی از تحریم‌ها را پس از این نشست لغو می‌کند.

نماینده ایران در سازمان ملل راه بازگشت آمریکا به برجام را نشان داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.02.2021
نماینده ایران در سازمان ملل راه بازگشت آمریکا به برجام را نشان داد

این دو دیپلمات ارشد همچنین افزودند که رد درخواست مذاکره مذکور از سوی تهران امیدواری‌ها به مذاکرات در ماه های آتی را از بین نبرده، بلکه به منظور دستیابی به اهرمی در مذاکرات از سوی ایران به انجام رسیده است. به گفته دیپلمات‌ها، این گفتگوها هنوز هم می‌توانند قبل از سال جدید ایرانی و در اواخر مارس آغاز شوند.

کمیسیون اروپا پیشتر تأیید کرده بود که دیپلماسی اروپا در تلاش است تا جلسه‌ای غیررسمی با حضور اعضای برنامه جامع اقدام مشترک برنامه هسته‌ای ایران و نمایندگان ایالات متحده تشکیل دهد. ایالات متحده نیز اعلام کرده بود که در مذاکراتی که اتحادیه اروپا امیدوار است در روزهای آینده میزبان آن باشد، شرکت خواهد کرد. با این حال، واشنگتن پیش از انجام مذاکرات رو در رو با ایران، از کاهش تحریم‌ها خودداری کرده بود.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی "برنامه جامع اقدام مشترک"، در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

دولت دونالد ترامپ در ۸ ماه می ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد. ایران دقیقاً یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق، کاهش تدریجی تعهدات خود ذیل این توافق نامه، کنار گذاشتن محدودیت‌ها در تحقیقات هسته‌ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم، را اعلام کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала