ایران خواستار لغو تحریم‌ها ظرف سه ماه آینده شد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / نمایندگی ایران در سازمان ملل
نمایندگی ایران در سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.02.2021
Telegram
نماینده ایران در سازمان ملل خواستار لغو تحریم ها علیه تهران ظرف سه ماه آینده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، وی که با شبکه خبری «الجزیره» گفت‌وگو می‌کرد، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران «نیازی به گفت‌وگو درباره بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و پایبندی به آن در چارچوب توافق هسته‌ای ندارد» و  افزود: «ما خواستار لغو تحریم‌ها ظرف سه ماه آینده هستیم که در اینصورت ایران نیز بر اساس تعهداتش عمل خواهد کرد».

واکنش روسیه به تعلیق پروتکل الحاقی برجام توسط ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.02.2021
واکنش روسیه به تعلیق پروتکل الحاقی برجام توسط ایران

نماینده ایران در سازمان ملل تصریح کرد: «آنچه که ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای انجام داده است، نقض برجام محسوب نمی‌شود».

وی در ادامه این گفت‌وگو تأکید کرد که «آمریکا قبل از بازگشت به گروه 1+5، باید تحریم‌های خود علیه ایران را لغو کند».

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران نیز اخیرا گفته که اقدام ایران در پنجم اسفند به‌منزله خروج از برجام نیست؛ تعهدات ما کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید براینکه هیچکس نمی‌تواند حسن نیت ایران را در خصوص برجام زیر سوال ببرد، افزود: «با نیت رسیدن به یک توافق و پایبندی به توافق وارد مذاکره شدیم، ایران به طور کامل به تعهدات خود در برجام پایبند بود و عمل کرد، حتی زمانی که آمریکا از برجام خارج شد تا یک سال در برجام باقی ماندیم و هنوز هم باقی مانده ایم».

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: «از نظر ما ملاک لغو تحریم‌هاست و اگر این اتفاق نیفتد که ظاهرا چنین است، اقدام پنجم اسفند ماه انجام و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود».

از سوی دیگر، اعضای اروپایی برجام در حالی طی ماه‌های اخیر با انتشار بیانیه‌های متوالی از ایران خواسته‌اند به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام پایبند باشد در حالی که خودشان تاکنون کوچکترین تلاشی برای انجام تعهداتشان صورت نداده‌اند. آنها از زمان خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه 1398 تاکنون بارها به ایران وعده داده‌اند که خسارات خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد؛ اما تاکنون هیچ‌یکی از وعده‌های آنها از جمله راه‌اندازی یک سازوکار مالی برای تسهیل تجارت با ایران عملی نشده و یا صرفاً در حد اقدامات نمایشی باقی مانده است.

کوتاهی‌های مکرر طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات برجامی خود در نهایت باعث شد که ایران نیز درست یک سال پس از خروج آمریکا از برجام تصمیمات تازه‌ای را برای ایجاد توازن در برجام اتخاذ کند.

شورای ‌عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398‌ در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده‌ها و تعهدات، در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала