واکنش ایران به اظهارات گزارشگر سازمان ملل درباره سانحه هواپیمای اوکراینی

© Sputnik / Shiva Abshenasواکنش ایران به اظهارات گزارشگر سازمان ملل درباره سانحه هواپیمای اوکراینی
واکنش ایران به اظهارات گزارشگر سازمان ملل درباره سانحه هواپیمای اوکراینی - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.02.2021
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به اظهارات اخیر اگنس کالامار درباره سانحه هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به  اظهارات اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی بیان داشت که "طبق ماموریت گزارشگر ویژه قتل‌های فراقضایی و خودسرانه که در قطعنامه ۵/۴۴  شورای حقوق بشر" به آن اشاره شده است، موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت و ماموریت اگنس کالامار نیست.

سازمان ملل از گزارش ایران از سقوط هواپیمای اوکراینی انتقاد نمود  - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.02.2021
سازمان ملل از گزارش ایران از سقوط هواپیمای اوکراینی انتقاد نمود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت: در حقوق بین الملل برای پرداختن به این موضوع چارچوب های مشخص و دقیق حقوقی و فنی وجود دارد و حوزه عمل گزارشگر ارتباطی به این‌ چارچوب ها و مقررات ندارد و بلکه ورود ناپخته و بی دلیل گزارشگر ممکن است بر فرآیندهای قانونی تاثیر غیرسازنده نیز داشته باشد.

خطیب زاده تصریح کرد: موارد و مباحث متعددی از سوی ایشان مطرح شده که نشان می دهد اطلاعاتی که در اختیار وی قرار گرفته و مبنای تهیه این متن بوده، اطلاعاتی مخدوش، آمیخته به اشتباهات متعدد، جهت دار و نامرتبط بوده است و بر این اساس، بدون ارائه هرگونه ادله و شواهد معتبر اتهاماتی به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شده و به خصوص به نظر می‌رسد ایشان با شتابزدگی نسبت به ورود به این موضوع اقدام کرده اند که نتیجه این شتابزدگی، یک متن غیرحرفه ای و فاقد اعتبار و استناد شده که موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی در خصوص انگیزه این اقدام می شود.

وی افزود: گزارش فنی سانحه منطبق با استانداردهای بین المللی در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ تهیه و به کشورهای مرتبط ارسال شده است و تاکنون ۳ کشور هم نظرات فنی خود نسبت به این گزارش را به مقام مربوطه ارسال کرده اند که عمدتا موید گزارش فنی بوده است. همچنین طبق اظهارات مقام مسئول مربوطه، گزارش نهایی تا قبل از پایان سال ۱۳۹۹ به صورت عمومی منتشر می‌شود. این گزارش چند صد صفحه ای به صورت دقیق، حرفه‌ای و جامع به عوامل موثر در رخداد سانحه و کلیه مسائل پرداخته است.

پایان رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.02.2021
پایان رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی ایران

خطیب زاده خاطر نشان شد: شاید یک علت این عجله بیجا، استعفای ایشان از سمت گزارشگری ویژه است و ایشان خواسته، با انتشار متنی نارس و شتابزده، جانشین خود را در برابر عمل انجام شده قرار دهد و یا در برابر اقدام ایشان به انتشار این متن سیاست زده، وعده هایی در خصوص موقعیت شغلی جدید در برخی سازمان های غیردولتی دریافت کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: با توجه به اقدام خارج از وظایف گزارشگر و نادیده گرفتن مکانیسم فنی و حقوقی بین المللی برای رسیدگی بر سوانح هوایی هیچگونه اثری بر این متن مترتب نیست، اما فارغ از انگیزه های ایشان و جدا از مساله اصلی یعنی عدم صلاحیت وی برای ورود به این حوزه، جمهوری اسلامی ایران براساس اصل حسن نیت، پاسخ های تفصیلی به سوالات و ابهامات مطرح شده را تهیه کرده است که به زودی از طریق مقتضی ارائه خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала