روانچی: تحریم ‌ها علیه ایران باید لغو شوند

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / «مجید تخت روانچی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل
«مجید تخت روانچی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.02.2021
Telegram
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: تحریم‌ های اقتصادی یکجانبه یکی از موانع اصلی مقابله مؤثر با آثار منفی تغییرات آب و هوا هستند و باید لغو شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، مجید تخت ‌روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به منظور بررسی آثار امنیتی تغییرات آب و هوایی برگزار شد، سخنرانی کرد.

سیاستمدار ایرانی: تحریم‌ها لغو نشود، بازگشت آمریکا به برجام معنا نخواهد داشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.02.2021
سیاستمدار ایرانی: تحریم‌ها لغو نشود، بازگشت آمریکا به برجام معنا نخواهد داشت

وی گفت: مقابله با ابعاد منفی تغییرات آب و هوایی باید یک مسئولیت جمعی محسوب شود و همه دولت‌ها باید تعهدات خود تحت کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و موافقتنامه پاریس را به طور کامل اجرا کنند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: این اقدام باید با رعایت دقیق اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت دولت‌ها انجام شود. کشورهای توسعه یافته با توجه به نقش اصلی ‌شان در تغییرات آب و هوایی و نیز برخورداری ‌شان از فناوری ‌ها و منابع مالی کافی، مسئولیت بیشتری در مقابله با این چالش ‌ها دارند.

تخت ‌روانچی اظهار کرد: از این رو، کشورهای توسعه یافته نه تنها باید در کاهش انتشار گازهای گلخانه ‌ای پیشتاز باشند و حمایت کافی مالی نیز از کشورهای در حال توسعه به عمل آورند، بلکه باید انتقال فناوری‌ های سازگار با آب و هوا را نیز برای این کشورها تسهیل سازند.

وی ادامه داد: کشورهای در حال توسعه نیز باید متناسب با توانایی ‌ها و شرایط توسعه ملی ‌شان، به تعهدات خود عمل کنند و جامعه بین ‌المللی نیز باید تمام موانع اجرای موثر تعهدات آنها را برطرف کند که تحریم ‌های یکجانبه یکی از آنهاست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تحریم‌ها توانایی های تعدادی از کشورهای در حال توسعه همچون ایران را برای مقابله با چالش ‌های تغییرات آب و هوایی به شدت تضعیف می‌کنند.

تخت ‌روانچی تصریح کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نه تنها مانع از دسترسی به منابع مالی و فناوری‌های لازم شده است بلکه بر استفاده مؤثر از توانایی‌های ملی برای انجام تعهدات آن نیز تأثیر نامطلوبی داشته است و از این رو، این تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی باید لغو شوند.

وی تاکید کرد از این نظر حمایت می‌کنیم که هیچ ارتباط مستقیمی بین تغییرات آب و هوایی و امنیت وجود ندارد و به همین خاطر این موضوعات باید در محافل ذیربط یعنی مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و کنوانسیون تغییرات آب و هوا بررسی شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد: حقیقت انکارناپذیر این است که بسیاری از علل اساسی خطرات امنیتی تغییرات آب و هوا که شورای امنیت قصد بررسی آنها را در مناطق درگیری از جمله در آفریقا دارد، بومی نیستند بلکه عمدتاً ریشه در مداخلات غیرمشروع و اقدامات غیرمسئولانه کشورهای توسعه یافته دارند.

تخت‌ روانچی گفت: بنابراین راه حل، بررسی آنها توسط شورای امنیت نیست، بلکه درخواست از همه کشورها به ویژه کشورهای توسعه یافته برای اجرای کامل و مؤثر تعهداتشان است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала