اعتراضات بیشتر در پی اعتصاب سراسری در میانمار

© REUTERS / ATHIT PERAWONGMETHAاعتراضات بیشتر در پی اعتصاب سراسری در میانمار
اعتراضات بیشتر در پی اعتصاب سراسری در میانمار - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.02.2021
Telegram
یک روز پس از درخواست اعتصاب عمومی در میانمار، معترضان روز سه شنبه بار دیگر به خیابان ‌های یانگون آمده و علیه کودتای نظامی در میانمار دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتدپرس، تعداد معترضان در اعتراضات روز دوشنبه کم بود اما حدود ۱۰۰۰ تن در یانگون در مرکز شهر حاضر شدند و سایر گروه‌ ها نیز در سایر خیابان ‌های این شهر دست به تجمع و میتینگ زدند.

خونتای نظامی میانمار ویکی پدیا را به همه زبانها مسدود کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.02.2021
خونتای نظامی میانمار ویکی پدیا را به همه زبانها مسدود کرد

در ماندالای نیز مراسم تدفینی برای یک معترض ۳۷ ساله برگزار شد که روز شنبه به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد. وی و یک پسر نوجوان در جریان تیراندازی پلیس و سربازان به سوی جمعیتی که در حمایت از کارگران بارانداز تجمع کرده بودند، کشته شدند؛ این کارگران دست به اعتصاب زده بودند.

ارتش می‌گوید به این دلیل دست به کودتا زده که دولت مدنی به رهبری آنگ سان سوچی رهبر دوفاکتوی میانمار از رسیدگی به درخواست بررسی تقلب احتمالی در انتخابات پارلمانی سال گذشته میلادی امتناع کردند.

حزب لیگ ملی برای دموکراسی میانمار در آن انتخابات اکثریت آرا را کسب کرد. اما ارتش پارلمان را از برگزاری جلسه بازداشت و سوچی را به همراه وین مینت رئیس جمهوری و سایر اعضای ارشد دولت سوچی بازداشت کرده است.

خونتای نظامی گفته که برای یکسال و بر اساس وضعیت فوق ‌العاده در کشور حکمرانی می‌کند و بعد، انتخابات آزاد برگزار خواهد شد.

این اعتراضات، اعتصاب روز دوشنبه و تیراندازی ‌های مرگبار به سوی معترضان باعث نگرانی کشورهای غربی شده است.

آمریکا و چند کشور غربی دیگر از خونتای میانمار خواسته ‌اند تا از خشونت اجتناب کرده، بازداشت شدگان را آزاد و دولت سوچی را احیا کند.

آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، علیه اعضای بیشتری از دولت خونتا تحریم وضع می ‌کند چون آنها دستور کشتار معترضان صلح طلب را داده ‌اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала