چطور فروش نفت ۱.۵میلیون بشکه شد؟

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / مجلس شورای اسلامی ایران
مجلس شورای اسلامی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.02.2021
Telegram
کمیسیون تلفیق به ابقای دلار ۴۲۰۰ تومانی رای داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»،  بعد از ارائه لایحه اصلاحی بودجه ۱۴۰۰ به مجلس، کمیسیون تلفیق به ابقای دلار ۴۲۰۰ تومانی رای داد اما ظاهراً سقف منابع بودجه نیز افزایش محدودی را تجربه کرده است.

دولت در لایحه جدید خود همچنان بر حفظ ارز 4200 تومانی جهت واردات کالاهای اساسی تاکید کرده است. بر این اساس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس موافقت کرد تا 8 میلیارد دلار بابت واردات 5 قلم نهاده کشاورزی به همراه دارو تخصیص یابد.

از طرف دیگر با تغییر نرخ ارز در بودجه از 11500 تومان به 17500 تومان عملا مجلس می توانست سقف فروش روزانه نفت را تا حوالی 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

آیا آمریکا برای فروش نفت ایران در بازار جهانی  چراغ سبز روشن خواهد کرد؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.02.2021
آیا آمریکا برای فروش نفت ایران در بازار جهانی چراغ سبز روشن خواهد کرد؟

لازم به ذکر است در لایحه بودجه هیچ گونه اشاره ای به ارقامی مثل فروش روزانه نفت، نرخ محاسباتی دلار،  قیمت هر بشکه نفت نمی شود و در مجموع یک عدد ریالی به عنوان سهم دولت (بعد از کسر سهم صندوق توسعه ملی و وزارت نفت) در ردیفهای مربوطه ذکر میشود. این عدد در لایحه بودجه اولیه 199 هزار میلیارد تومان بود که در لایحه اصلاحی نیز تغییر نکرد. روز گذشته نیز در در جریان بررسی تبصره های بودجه در صحن علنی مجلس درآمد ریالی صادرات نفت همان 199 هزار میلیارد تومان تصویب شد.

بعد از تایید کلیات لایحه بودجه و بررسی آن در کمیسیون تلفیق،‌ در جریان بررسی تبصره مربوط به درآمد نفتی، پیشنهاد کاهش درآمد حاصل از فروش نفت به 145 هزار میلیارد تومان نیز مطرح شد که این پیشنهاد رای نیاورد.

کمیسیون قیمت جهانی هر بشکه نفت را از 40 دلار به 50 دلار تغییر داد. بر این اساس به جای 2.3 میلیون بشکه، فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت در محاسبات لحاظ شد.

بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق،‌ درآمدهای عمومی 437 هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی سرمایه ای 225 هزار میلیارد تومان و واگذاری داراییهای مالی 263 هزار میلیارد تومان لحاظ شده است. مجموع این ارقام 925 هزار میلیارد تومان خواهد بود که رقم مذکور سقف جدید منابع بودجه بر اساس مصوبات تلفیق است و باید منتظر مصوبات مجلس نیز ماند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала