علت اعتراض خلبان «آسمان» از برج مراقبت چه بود؟

© AP Photo / Vahid Salemiهواپیمای مسافربری
هواپیمای مسافربری  - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.02.2021
Telegram
فاصله استاندارد هواپیمای مسافری شرکت آسمان با منطقه نظامی رعایت شده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایسنا»، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پی اعتراض خلبان شرکت‌ هواپیمایی «آسمان» نسبت به هدایتش توسط برج مراقبت به سمت یک منطقه نظامی، اعلام کرد که در بررسی این مسئله و مکالمات خلبان با برج مراقبت مشخص شده که فاصله استاندارد هواپیمای مسافری شرکت آسمان با منطقه نظامی رعایت شده و انتشار گزارش‌های ایمنی قبل از بررسی حرفه‌ای نیست.

محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص گفت:«برخی رسانه‌های خارجی سعی در ناامن جلوه دادن حریم هوایی ایران دارند. پس از بررسی این مسئله، نوار ویدئویی و مکالمات خلبان به این نتیجه رسیدیم که هواپیمای مورد نظر فاصله استاندارد را با منطقه داشته و هیچ گونه خطایی در زمینه هدایت و راهبری هواپیمای مورد نظر وجود نداشته است و این ادعا کاملا تکذیب می‌شود.

افزایش گسترده نیروهای ناتو در عراق  - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.02.2021
افزایش گسترده نیروهای ناتو در عراق

مشخصات این منطقه نظامی D۳N در همه نقشه های هوانوردی اعلام شده ودر دسترس همه خلبانان قرار دارد. از سوی دیگر در نوار مکالمات نیز خود خلبان اشاره می کند که فعالیت نظامی داخل خود منطقه است. بنابراین مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

فاصله هواپیما تا منطقه نظامی مورد نظر مطابق استاندارد بوده و کاملا فاصله لازم را داشته است و نهایتا هم این پرواز بدون مشکل در فرودگاه حضرت امام خمینی به زمین نشسته است».

گفتنی است که در برخی رسانه‌ها خبری منتشر شده بود که روز  ۱۵ بهمن ماه، خلبان شرکت هواپیمایی آسمان که از مبداء نجف در عراق به سمت فرودگاه امام خمینی در تهران در حال پرواز بوده، با نزدیک شدن به یک منطقه نظامی در نزدیکی مقصد، دود و انفجاری را مشاهده کرده و به برج مراقبت فرودگاه مهرآباد اطلاع می‌دهد.

در مکاتبه صورت گرفته، کاپیتان پرواز این مساله را پس از فرود به مدیر عملیاتی اطلاع داده و آن را با حادثه پیش آمده برای هواپیمای مسافربری اوکراین مقایسه کرده است چرا که به اذعان او هنگام کاهش ارتفاع «یک انفجار روی زمین همراه با دود بسیار زیاد» را مشاهده کرده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала