اولتیماتوم روحانی به مرکل: ورود موضوعات جدید به برجام غیر ممکن است

© Photo / IRNAاولتیماتوم روحانی به مرکل: ورود موضوعات جدید به برجام غیر ممکن است
اولتیماتوم روحانی به مرکل: ورود موضوعات جدید به برجام غیر ممکن است - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.02.2021
Telegram
رئیس جمهور ایران از عملکرد اروپا در عمل به تعهدات برجام پس از خروج یکجانبه آمریکا انتقاد کرد و حفظ برجام و اهداف آنرا در گرو کارآمدی آن در عمل و در چارچوب ساختار تدوین شده دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور ایران عصر چهارشنبه در گفت‌و‌گو با صدر اعظم آلمان، ورود موضوعات جدید به برجام را امری غیر ممکن خواند و بیان داشت: برجام به عنوان یک سند مصوب شورای امنیت و محصول تلاش های طولانی ایران و ۶ کشور بزرگ جهان ، یک چارچوب مشخص دارد و غیر قابل تغییر است.

روحانی خاطر نشان کرد: ادامه برجام با ادامه تحریم ها و عدم پایبندی طرف ها به تعهدات، فاقد مشروعیت و مقبولیت است، تنها راه حفظ برجام لغو تحریم های غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا و بدنبال آن بازگشت این کشور به برجام است.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد: اگر تحریم ها برداشته شود ما هم بطور کامل تعهدات خود را در قالب برجام انجام خواهیم داد.

 روحانی بر اهمیت صلح و ثبات در منطقه و بحران های ناشی از حضور بیگانگان و گسترش تروریسم ، مهمترین چالش گذشته ، حال و آینده منطقه را گسترش تروریسم اشاره کرد و افزود: تامین صلح و امنیت و ریشه کن کردن تروریسم تنها با همکاری سازنده همه کشورها امکان پذیر خواهد بود.

اولیانوف: برجام به نفع کل جامعه جهانی است - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.02.2021
اولیانوف: برجام به نفع کل جامعه جهانی است

رئیس جمهور در خصوص طرح های ابتکاری جمهوری اسلامی ایران از جمله طرح صلح هرمز برای تامین صلح و ثبات و آرامش در منطقه، با تاکید بر ضرورت حل مشکل یمن و پایان دادن به فاجعه انسانی در این کشور صحبت کرد و ادامه داد: حل مشکلات منطقه در ابتکارات، راهکارها و گفت وگو های منطقه ای است و این کشورهای منطقه هستند که باید درمورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

روحانی گفت: با توجه به ایجاد شرایط جدید بین المللی و فراهم شدن زمینه همکاری ها بین کشورهای منطقه و جهان، فعال تر شدن شرکت ها و بخش های خصوصی دو کشور می تواند به توسعه همکاری های دو کشور منجر شود.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز در این گفت و گوی تلفنی بر ضرورت حفظ برجام به عنوان یک توافق بین المللی تاکید و حل و فصل اختلاف نظرها از مسیر گفت و گو و تقویت روابط دوجانبه و همکاری همه کشورها برای حفظ امنیت و ثبات منطقه را خواستار شد.  

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала