تقدیر رئیسی از تصمیم عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی

© Photo / IRNA ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران
  ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.02.2021
Telegram
رئیس قوه قضائیه ایران در دیدار با نخست وزیر عراق، با تقدیر از تصمیم عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، زمان بندی برای اجرای مصوبه پارلمان عراق را لازم دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران، در ادامه سفر خود به عراق شامگاه سه شنبه ۲۱ بهمن ماه با مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور دیدار کرد و انتخاب عراق به عنوان اولین مقصد سفر خارجی اش در دوران تصدی مسئولیت دستگاه قضا را نشانگر اهمیت روابط دو کشور دانست.

دستگیری مسئول سایت های وابسته به داعش در عراق  - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.02.2021
دستگیری مسئول سایت های وابسته به داعش در عراق

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از مواضع دولت عراق در قبال تحریم ‌های ظالمانه علیه ملت ایران تأکید کرد: تحریم ها هیچ گاه ملت ایران را متوقف نکرده است و ما انشاءالله این تحریم ها را خنثی خواهیم کرد.

رئیسی به بیان پنج نکته محوری در خصوص تعاملات حقوقی و قضایی بین ایران و عراق پرداخت و یکی از این مسائل را تسهیل امر زیارت عتبات عالیات در عراق توسط زوار ایرانی عنوان کرد که مورد تأکید مقامات دو کشور بوده است.

رئیس قوه قضائیه خطاب به الکاظمی گفت که لغو روادید، می تواند در تسهیل امر زیارت مؤثر باشد و انتظار ما این است که این کار با همت و تلاش شما صورت گیرد.

رئیسی همچنین با اشاره به موضوع زندانیان ایرانی محبوس در عراق به موافقت مقام معظم رهبری با عفو زندانیان عراقی در ایران که واجد شرایط آزادی هستند اشاره و ابراز امیدواری کرد هر چه سریع تر زمینه آزادی ایرانیان زندانی در عراق خصوصاً آنها که به دلیل اقامت یا ورود غیرمجاز به این کشور بازداشت شده اند، فراهم شود و این افراد به آغوش خانواده هایشان بازگردند.

رئیس دستگاه قضا ایران همچنین در خصوص اراده ایران برای مبارزه با فساد و همکاری با عراق جهت استرداد مجرمین اظهار داشت: جمهوری اسلامی بر همکاری‌ های حقوقی و قضایی با عراق در خصوص تردد اتباع دو کشور و افزایش و تسهیل مبادلات تجاری تأکید دارد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر آیت الله رئیسی به این کشور و خوشامدگویی به وی تأکید کرد: ایران و عراق روابط طولانی مبتنی بر مشترکات فراوان دارند که توسعه این روابط، خواست قلبی و مورد تأکید ماست.

نخست وزیر عراق روابط دو کشور را ممتاز توصیف کرده و با تأکید بر اهمیت همگرایی بیشتر در روابط تهران-بغداد تصریح کرد: از وقتی که مسئولیت نخست وزیری را بر عهده گرفتم تلاش کردم روابط دو کشور در همه سطوح برای تأمین منافع ملت عراق و منطقه توسعه یابد.

الکاظمی تصمیم برای اخراج آمریکایی ها از این کشور را یک تصمیم کاملاً عراقی عنوان کرد.

وی با استقبال از پیشنهادات ۵ گانه رئیس دستگاه قضایی ایران برای حل مسائل حقوقی و قضایی بین دو کشور و همچنین تسهیل امر زیارت، تاکید کرد: عفو زندانیان ایرانی محبوس در عراق در دست بررسی است و با همکاری وزارتخانه های دادگستری دو کشور پیگیری می شود.

وی در خصوص تسهیل زیارت عتبات عالیات برای ایرانیان تاکید کرد که گذشته از زمینه های سیاسی و اقتصادی، این موضوع مورد توجه شخص او قرار دارد و مساله روادید نباید مانعی مقابل زوار برای سفر به کشور عراق باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала