موضع بایدن در مورد برجام فاش شد

© AFP 2022 / Nicolas Kammجن ساکی سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.02.2021
Telegram
ساکی: موضع رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه تغییری نکرده است.

به گزارش اسپوتنیک، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید موضع جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مورد برجام را افشا کرد.

وی در ادامه افزود:«بطور کلی موضع رئیس جمهور تغییری نکرده است. اگر ایران بطور کامل تعهدات خود را در قالب برجام اجرا کند، آمریکا نیز همان کار را خواهد کرد و بعد آن را به عنوان پلتفرمی برای ایجاد توافق گسترده تر و پایدارتر مورد استفاده قرار خواهد داد».

واکنش بایدن به شرط رهبر ایران برای بازگشت به برجام - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.02.2021
بایدن: آمریکا تحریم‌های ایران را لغو نمی‌کند

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала