جهانپور: تکمیل واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران سال ۱۴۰۰

© Photo / IRNA کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران
 کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.02.2021
Telegram
کیانوش جهانپور اطلاع داد که واکسیناسیون عمومی و همگانی کرونا در ایران سال ۱۴۰۰ تکمیل می شود.

به گزارش اسپوتنیک، کیانوش جهانپور روز سه شنبه در حاشیه مراسم آغاز واکسیناسیون کرونا گفت: واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز برای کادر آی سی یو ۶۲۵ بیمارستان شروع می شود البته در این مرحله واکسیناسیون اجباری نیست اما برنامه وزارت بهداشت این است که به تدریج با افزایش دسترسی به واکسن های تایید شده خارجی و داخلی واکسیناسیون همگانی را تا پایان سال ۲۰۲۱ یا حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان برساند و جزو اولین کشورهایی باشیم که واکسیناسیون کرونا را تمام می کنیم زیرا گفته می شود فرآیند واکسیناسیون در اغلب کشورها سه تا هفت سال طول می کشد.
وی افزود: واکسیناسیون کادر درمان از امروز با واکسن «اسپوتنیک وی» وارداتی از روسیه آغاز می شود، اکنون روزانه هزار نفر و در روزهای آینده به روزانه پنج هزار، بعد ۱۰ هزار و ۲۰ هزار نفر می رسد تا به نقطه مطلوب برسیم.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.02.2021
گزارش و تحلیل
آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران با اسپوتنیک وی

جهانپور خاطر نشان کرد: اکنون قرار است هر ۱۰ روز یک محموله واکسن «اسپوتنیک وی» به ایران وارد شود و احتمالا به زودی و تا پایان امسال با همکاری مشترک ایران و شرکت گامالیای روسیه خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در کشور راه اندازی می شود.
وی گفت: بعد از مدافعان سلامت و کادر درمان، افراد مقیم در خانه های سالمندان، جانبازان و بیماران خاص و صعب العلاج در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند. بعد از واردات و تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران واکسن های دیگری هم از منابع معتبر وارد می شود. واکسن های سبد کوواکس نیز به میزان ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز بهار سال آینده وارد می شود که از منابع مختلف از جمله واکسن آسترازنکا خواهد بود بعد از آن هم واکسن های تولید داخل را در بهار ۱۴۰۰ خواهیم داشت. بعد از تولید واکسن در داخل به تدریج واردات کم می شود و عمده واکسیناسیون با واکسن داخلی خواهد بود و بعد از آن هم به سمت صادرات واکسن پیش می رویم.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала