نماینده مجلس ایران: حذف ارز 4200 تومانی جنبه تبلیغات انتخاباتی دارد

CC0 / Pixabay / نماینده مجلس ایران: حذف ارز 4200 تومانی جنبه تبلیغات انتخاباتی دارد
نماینده مجلس ایران: حذف ارز 4200 تومانی جنبه تبلیغات انتخاباتی دارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.02.2021
Telegram
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل نود: حذف ارز 4200 تومانی بدون دقت به همه ابعاد آن و افزایش یارانه‌های نقدی در سال پایانی دولت از سوی مجلس به نظر می‌رسد بیشتر جنبه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری را برای بعضی آقایان داشته باشد. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، علی خضریان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت: حذف ارز 4200 تومانی بدون دقت در همه ابعاد آن و افزایش یارانه‌های نقدی بیشتر جنبه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری برای بعضی آقایان دارد.

خضریان در خصوص افزایش نرخ ارز در بودجه 1400 گفت: تعیین قیمت 17500 از سوی کمیسیون تلفیق مجلس تحت عنوان سپردن نرخ ارز به بازار آزاد در بین اقتصاددانان موافقان و مخالفانی دارد، اما تصمیم‌گیری شتاب‌زده در این مورد و نسنجیدن ابعاد مختلف این امر می‌تواند آثار سوء زیادی را برای جامعه در برداشته باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران: برآوردهای اولیه برای هر بشکه 40 نفت دلار است - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.11.2020
گزارش و تحلیل
تاثیرات تحریمی آمریکا بر نرخ ارز و نفت در بودجه سال آینده ایران

وی ادامه داد: بنده هم مانند اکثر متخصصان اقتصادی معتقد به تک‌نرخی شدن ارز هستم، اما در شرایط کنونی که کشور با محدودیت منابع ارزی مواجه است و تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد و معیشت اقشار ضعیف جامعه در تنگنا قرار گرفته است، حذف ارز مرجع شرایط را برای دهک‌های پایین جامعه سخت‌تر خواهد کرد و به نظر می‌رسد جامعه توان تحمل این شوک جدید را نخواهد داشت. با یک حساب سرانگشتی می‌شود متوجه شد که ممکن است جایگزینی ارز 17500 تومانی تورم بسیار شدیدی را در جامعه به وجود بیاورد برای مثال قیمت مرغ و تخم‌مرغ که در هفته‌های اخیر هم از افزایش قیمت آنها زیاد شنیده‌ایم را حساب کنیم؛ برای تولید مرغی که الان با حدود قیمت 21 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود، از نهاده‌های وارداتی با ارز مرجع 4200 تومانی استفاده می‌شود یعنی هر کیلو مرغ با قیمت ارز دولتی حدود پنج دلار است؛ اگر همین ارز مرجع به 17500 تومان تغییر کند قیمت مرغ به بیش از 60 هزار تومان خواهد رسید. آیا مردم حاضر هستند یارانه نقدی آنها دو یا سه برابر شود اما قیمت هر کیلو مرغ، تخم‌مرغ یا کالاهای اساسی دیگر 3 یا 4 برابر شود؟ حتماً مردم به چنین چیزی راضی نخواهند بود همان‌طور که در سال‌های قبل این شرایط را تجربه کرده‌ایم.

خضریان با بیان اینکه معتقد به تک‌نرخی شدن ارز هستم، ابراز داشت: در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد و تورم بالا در کشور وجود دارد، جامعه توان تحمل این فشار برای تک‌نرخی شدن ارز و حذف ارز مرجع را ندارد و برای رسیدن به این هدف باید یک برنامه‌ریزی چندساله صورت بگیرد تا از وارد آمدن یکباره این فشار به مردم جلوگیری شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала