آیا آمریکا به گفت‌وگو درباره برجام باز خواهد گشت؟

© Sputnik / Alexander Tscherbak / ورود به گالری تصاویرهایکو ماس
هایکو ماس - اسپوتنیک ایران
Telegram
ماس: دورنمای آغاز سریع مذاکرات درباره آینده برجام در اولین روز کاری جو بایدن نشان دهنده نوع جدیدی از همکاری است.

به گزارش اسپوتنیک، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز 21 ژانویه (پنجشنبه) در پیامی که در صفحه رسمی توئیتر وزارت امور خارجه آلمان منتشر شد اظهار داشت که بازگشت آمریکا به سازمان جهانی بهداشت و توافق اقلیمی پاریس و همچنین دورنمای آغاز سریع مذاکرات درباره آینده برجام در اولین روز کاری جو بایدن نشان دهنده نوع جدیدی از همکاری است.

وزارت خارجه آلمان: اینستکس بی ‌اثر بوده است - اسپوتنیک ایران
وزارت خارجه آلمان: اینستکس بی ‌اثر بوده است

سخنگوی کاخ سفید در نخستین نشست خبری خود پس از آغاز به کار دولت جدید آمریکا گفت که دولت بایدن قصد دارد درباره موضوع هسته ایران و برجام با متحدان خارجی خود گفت و گو کند.

جن ساکی عنوان کرد که رئیس جمهوری امریکا تصریح کرده که آمریکا از طریق دیپلماسی، به دنبال تقویت محدودیت های هسته ای ایران است. او بدون اشاره به اینکه این دولت آمریکا بوده که از برجام خارج شده و تعهداتش را زیرپا گذاشته است، گفت ایران باید تعهداتش را در قبال برجام به منظور ادامه روند این توافق از سر بگیرد. جن ساکی افزود احتمال می رود برجام و موضوع هسته ای ایران جزو موضوع هایی باشد که در برخی از اولین گفت و گو های بایدن با همتایان خود و سران دیگر کشورهای متحد آمریکا مطرح شود.

جو بایدن پیشتر بارها اعلام کرده است که قصد دارد امریکا را به برجام بازگرداند. دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. متحدان اروپایی آمریکا از جمله تروئیکای اروپایی (آلمان انگلیس و فرانسه) ضمن تاکید بر ضرورت حفظ برجام، از دولت جدید آمریکا خواسته اند تا به این توافق بازگردد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала