وزیر اقتصاد: ریزش بورس تقصیر وزیر صمت و رئیس بانک مرکزی است

© Photo / tasnimوزیر اقتصاد: ریزش بورس تقصیر وزیر صمت و رئیس بانک مرکزی است
وزیر اقتصاد: ریزش بورس تقصیر وزیر صمت و رئیس بانک مرکزی است - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس‌ کل بانک مرکزی انداخت.

به گزارش اسپوتنیک، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد ایران، روز سه شنبه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کار دولت ریل ‌گذاری و نهادسازی و تسهیل ورود و خروج به بازار و نقد شوندگی مناسب در بورس است.

رئیس سازمان بورس ایران استعفا داد
 - اسپوتنیک ایران
رئیس سازمان بورس ایران استعفا داد

وزیر اقتصاد گفت: بازار سهام محلی برای کشف قیمت است و دولت باید کاری کند که این عملیات با کارآمدی انجام شود که در همین زمینه در دو ماه گذشته به‌ اندازه ۱۰ سال کار انجام شده است و همه شرکت ‌ها بازارگردان دارند.

وی افزود: ما برای کاهش نوسان از ابزار جدیدی مانند اوراق تبعی استفاده کردیم و شرکت‌ هایی که می ‌خواهند در بورس، سهام‌ شان عرضه شود اگر مدارک کامل باشد این کار در مدت یک ماه انجام می‌ شود.

دژپسند با اشاره به فروش سهام از طرف سهامداران حقوقی گفت: در ماه‌ هایی که فزونی تقاضا داشتیم شرکت‌ های حقوقی باید عرضه می‌ کردند تا مانع افزایش مصنوعی قیمت ‌ها بشود و مصوبه افزایش شناوری سهام نیز به همین دلیل بود.

وزیر اقتصاد گفت: در زمان ریزش بورس هم باید تقاضا شکل بگیرد که به همین منظور حقوقی‌ ها ورود کردند و اقدام به خرید سهام می ‌کنند.

وی با اشاره به رشد شاخص بورس در ماه گذشته تا سقف یک و نیم میلیون واحد گفت: یکی از نمایندگان مجلس از ما خواست که عرضه شرکت‌ ها را آغاز کنیم، اما دیدیم که با عرضه سهام، بازار واکنش منفی نشان داد.

وی گفت: بازار با قیمت ‌گذاری ‌های کالا‌ها میانه خوبی ندارد و به همین دلیل به اظهارات وزیر صنعت در باره موضوع فولاد واکنش نشان داد و میان فعالان بازار این نگرانی شکل گرفت که شاید این موضوع شروعی برای بقیه کالا‌ها باشد.

وی گفت: همچنین اجبار پالایشگاه‌ ها به توزیع قیر با نرخ دولتی و یا لغو معافیت مالیاتی شرکت‌ های معدنی روی بازار اثر منفی می‌ گذارد، زیرا به سود دهی آن ‌ها آسیب می ‌زند.

وزیر اقتصاد با بیان این که مسئول صنعت بانکداری وزارت اقتصاد است نه بانک مرکزی گفت: ابزار مناسب در این زمینه باید در دست وزارت اقتصاد باشد و وقتی نرخ بهره بین ‌بانکی ناگهان شبانه به بالای ۲۰ درصد می ‌رسد این موضوع روی بازار اثر می ‌گذارد.

دژپسند همچنین با اشاره به موضوع استعفای شاپور محمدی رئیس سابق سازمان بورس گفت: چرا در این باره دروغ گفته می ‌شود که وزیر وی را برکنار کرده است در حالی که روابط بنده با وی بسیار خوب بود و خود آقای شاپور محمدی با اصرار و به‌ خاطر مسائل شخصی استعفا کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала