گزارش و تحلیل

نقشه اسرائیل برای حمله به ایران

© REUTERS / Corinna Kern نقشه اسرائیل برای حمله به ایران
نقشه اسرائیل برای حمله به ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
تیک تاک ساعت می زند و لحظه ها برای ترامپ ومتحدین اش مانند قرن ها سپری می شود، چند روز دیگر قرار است کاخ سفید را به صاحب جدید آن تحویل دهد و پیش بینی می شود با ورود ارباب جدید کاخ سفید چک سفید امضای ترامپ برای اسرائیل دیگر اعتبارش را از دست دهد.

بر کسی پوشیده نیست که اسرائیلی ها و سعودی ها مدتها تلاش کردند تا ترامپ را قانع کنند تا آخرین سرباز آمریکایی با ایران بجنگد اما ترامب همه وعده وعید های خود را به دوره دوم ریاست جمهوری خود موکول کرد تا مبادا لابی های صهیونیستی پشت او را در دور دوم انتخابات خالی کنند یا عربستان سعودی باج هایی را که او می خواهد پرداخت نکند.

با توجه به شرایط موجود در ایالات متحده بسیار بعید به نظر می رسد فرماندهان نظامی آمریکا حاضر شوند خود را درگیر دستورات فردی کنند که دو سه روز دیگر فرمانده کل قوا نخواهد بود و به این دلیل شانس اینکه آمریکا بخواهد به ایران حمله نظامی کند کاهش یافته.

ولی مانورهای پیاپی نظامی ایران و همچنین نمایش تسلیحات و دست آوردهای جدید همه این نکته را گوشزد می کند که هنوز خطر رفع نشده.

برخی باور دارند که اگر اسرائیلی ها از ترامپ مایوس بشوند در نهایت ممکن است خود دست به کار شوند و آمریکایی ها را در کار انجام شده قرار دهند.

روز گذشته برخی رسانه های اسرائیلی مطالبی را منتشر کردند که بر اساس آن آقای نتانیاهو از فرماندهان نظامی خواسته سه طرح انجام عملیات نظامی بر علیه ایران تهیه کنند و احتمال دارد وی در نهایت یکی از آنها را تایید کند.

موافقت دولت اسرائیل با ساخت واحد های مسکونی در اورشلیم  - اسپوتنیک ایران
موافقت دولت اسرائیل با ساخت واحد های مسکونی در اورشلیم

بحث خارج کردن اسرائیل از ساختار نظامی آمریکا در اروپا و وارد کردن آن به سنتکام هم احتمالا در همین چهارچوب باشد.

یعنی اسرائیل از این پس می تواند از همه امکانات سنتکام بهره ببرد.

یعنی هم در زمینه های اطلاعاتی و امنیتی و هم در زمینه تحرکات و عملیات نظامی از این پس اسرائیل با سنتکام همراه است و سنتکام مجبور می باشد با اسرائیل همکاری کند.

به زبان ساده تر یعنی نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه و کشورهای عرب همکار با آن از این پس ملزم هستند همه هماهنگی های لازم مورد نیاز را با اسرائیلی ها انجام دهند.

مثلا اسرائیلیها می توانند از هواپیماهای سوخت رسان آمریکایی که در منطقه حضور دارند استفاده کنند یا اینکه از فضای کشورهایی که رادارهای سنتکام آن را پوشش می دهد بهره ببرند.

اسرائیلی ها برای حمله به تاسیسات مختلف در ایران مجبور هستند یا از کانال هوایی ترکیه و یا از کانال عراق و یا از کانال کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ایران حمله کنند.

کوتاه ترین و راحت ترین راه برای آنها استفاده از کانال هوایی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس می باشد که خوب عرب ها می دانند در این صورت قطعا با واکنش شدید ایران مواجه خواهند شد و ظاهرا عربها تقاضا کرده اند که اگر بنا است عملیاتی انجام شود از فضای آنها استفاده نشود.

ترکیه هم از قبل دست رد به سینه اسرائیلی ها زده.

اسرائیل به عنوان یک کشور آپارتاید شناخته شد - اسپوتنیک ایران
اسرائیل به عنوان "یک کشور آپارتاید" شناخته شد

می ماند عراق که فضایش امروزه برای آمریکا و متحدین اش مباح است و ماجرای ترور شهید سلیمانی و ابو المهدی المهندس نشان داد که عراقی ها هیچ کنترلی بر فضای خود ندارند.

احتمالا هم سناریوی حمله اسرائیل استفاده از فضای سوریه یا اردن و سپس عراق باشد وپرواز دائم هواپیماهای سوخت رسان آمریکایی بر فراز عراق هم شاید بی دلیل نباشد.

احتمالا آمریکایی ها اقدام به پرواز هواپیماهای خود نمایند تا ایرانی ها را مشغول تهدید آمریکایی ها کنند و زمینه برای ورود اسرائیلی ها به جنگ فراهم گردد.

به این شکل ایرانی ها هم دیگر نمی توانند نه به نیروهای آمریکایی در منطقه به عنوان انتقام حمله کنند و نه به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس.

اما نکته اصلی در این است که آیا حمله به ایران قطعا موفق خواهد بود؟

پیش فرض آمریکایی ها و اسرائیلی ها بر این است که اسرائیل و آمریکا برتری هوایی دارند و حمله آنها موفق خواهد بود ولی ایرانی ها هم ثابت کرده اند که همیشه چند هدیه  شگفتی ساز برای آنهایی که چشم سوء دارند همیشه در جیب دارند.

ممکن است که هواپیماهای اسرائیلی بتوانند تا حریم هوایی عراق به پرواز درآیند اما از آن به بعد مشخص نیست که این هواپیماها می توانند وارد حریم هوایی ایران شوند یا نه؟

اگر هم شوند آیا سالم می مانند یا نه؟

همه این محاسبات بر این اساس بنا شده که اسرائیلی ها در سوریه می توانند به مواضع متحدین ایران حمله کنند و هیچ کس جلودارشان نیست ولی باید توجه داشت که حمله به ایران با حمله به سوریه زمین تا آسمان فرق دارد.

در سوریه به دلیل عمق استراتژیک جغرافیایی سوریه معمولا هواپیماهای اسرائیلی از بالای جولان یا لبنان حمله را انجام می دهند و وارد حریم هوایی سوریه نمی شوند چون بیم آن را دارند که سرنگون شوند اما در ایران با توجه به عمق استراتژیک جغرافیایی ایران مجبور هستند چندصد کیلومتر در آسمان ایران پرواز کنند تا به هدف برسند و این فرصتی را برای موشک های زمین به هوای ایرانی فراهم می کند تا آنها را به راحتی شکار کنند.

همچنین باید توجه داشت اگر ایران و یا متحدین اش در لبنان به حملات اسرائیلی ها پاسخ نمی دهند به دلیل ناتوانی آنها نیست بلکه به این دلیل است که اولا در سوریه مهمان هستند و این وظیفه صاحب خانه است که از حریم خود دفاع کند یا از مهمانان بخواهند در دفاع به او کمک کنند.

دوما هدف اصلی ایران و متحدین اش در سوریه فعلا حفظ دولت مشروع و قانونی این کشور است نه راه اندازی جنگی جدید.

در صورتی که اسرائیلی ها جسارت کنند به ایران حمله کند قطعا آنوقت ایرانی ها هم بهانه پیدا خواهند کرد تا به اسرائیل پاسخ دهند و ماجرای حمله به پادگان های آمریکا در عراق نشان داد ایرانی ها هیچ ابایی از واکنش نشان دادن ندارند.

البته باید توجه داشت که اگر بنا است اسرائیلی ها بخواهند اهداف زیربنایی در ایران را هدف قرار دهند قطعا ایرانی ها هم اهداف زیر بنایی در اسرائیل را هدف قرار خواهند داد و به دلیل شرایط استراتژی جغرافیایی شانس ایرانی ها بسیار بالاتر از اسرائیلی ها می باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала